Popularne powiedzenie mówi, że katar leczony trwa 7 dni, zaś nieleczony tydzień. Jeśli chodzi o ból gardła czy przeziębienie, często rzeczy mają się podobnie. Mimo to chętnie sięgamy po dostępne bez recepty leki i suplementy diety. Nie zawsze są one skuteczne a nierzadko obciążają organizm dodatkową dawką rożnego rodzaju substancji chemicznych. Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się alternatywne metody leczenia przeziębienia. Wśród nich szczególnie warte uwagi są terapie z zastosowaniem naturalnych olejków eterycznych.

Czym są i jak powstają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne wytwarzane są z liści, kwiatów lub korzeni roślin leczniczych.
W wyniku procesów destylacji parowej lub ekstrakcji uzyskuje się wysoce skoncentrowaną formę aktywnych składników .

Dzięki temu olejki eteryczne zachowują wiele oryginalnych właściwości leczniczych roślin, z których zostały uzyskane. Lista ich zastosowań w medycynie alternatywnej jest długa, obejmuje bardzo szerokie spektrum schorzeń: od problemów skórnych po depresję.

W naszym artykule skupimy się na olejkach eterycznych pomocnych w leczeniu bólu gardła, tak często nękającego nas w sezonie zimowym.

  1. Mięta pieprzowa
    Nic dziwnego, że olejek eteryczny pozyskiwany z mięty pieprzowej jest jednym z najpopularniejszych naturalnych substancji stosowanych do leczenia bólu gardła. Badania naukowe potwierdzają antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe właściwości tego olejku. Zawarty w mięcie mentol jest ważnym składnikiem wielu leków na ból gardła, zarówno tych w postaci tabletek do ssania jak i syropów.
  2. Oregano
    Olejek z oregano destylowany jest parą wodną z różnych gatunków rośliny.
    Głównym składnikiem olejku z oregano jest karwakrol, mocny i bardzo skuteczny związek z grupy fenoli. Ponieważ jest to substancja silnie drażniąca, pamiętajmy o stosowaniu odpowiednio rozcieńczonego olejku z oregano. Warto także wiedzieć że przedawkowanie olejku z oregano może silnie naruszyć florę bakteryjną jelit.
  3. Lawenda
    Badania z roku 2005 wskazały, że olejek lawendowy posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Nic więc dziwnego, że może on wspierać organizm w walce z dokuczliwymi objawami przeziębienia.
  4.  Echinacea – jeżówka
    Istnieje przynajmniej kilka badan dowodzących skuteczności echinacei w walce z przeziębieniem.
    Wiadomo także, że sok z jeżówki posiada właściwości stymulujące układ odpornościowy. Olejek eteryczny pozyskiwany z jeżówki może posiadać podobne właściwości.
  5. Eukaliptus
    Eukaliptus to roślina o szerokim zastosowaniu. Ekspertami w temacie są australijskie misie Koala, jednak cenne właściwości zwróciły na siebie także uwagę producentów kosmetyków, środków higieny i leków.
    olejki eteryczne pozyskiwane z liści eukaliptusa wykorzystuje się do produkcji popularnych maści o działaniu wykrztuśnym i udrażniającym drogi oddechowe.
    Eukaliptus oprócz właściwości antyseptycznych ma także działanie rozgrzewające, a olejek dodany do kąpieli działa odprężająco.
    Olejek eukaliptusowy jest też ważnym składnikiem płynów do płukania ust i past do zębów, ze względu na potwierdzone właściwości  przeciwbakteryjne przeciwgrzybicze.
  6.  Imbir
    Prawidłowo przyrządzony napar z imbiru potrafi zdziałać cuda przeciwko przeziębieniu, zwłaszcza w jego pierwszym stadium.
    Jest również szeroko stosowany w medycynie alternatywnej, szczególnie w leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności i wymioty. Badania wskazują, że imbir ma właściwości przeciwzapalne , które mogą być również pomocne w leczeniu bólu gardła.
  7. Cytryna
    Wiele popularnych leków na gardło, takich jak np. dostępne w aptekach i supermarketach pastylki do ssania , są aromatyzowane cytryną. Badanie przeprowadzone w 2017 r. wykazało, że olejki eteryczne pozyskiwane z cytryny mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwutleniające , co może pomóc w leczeniu bólu gardła i zapobieganiu infekcjom.
  8. Tymianek
    Badania potwierdziły, że olejki eteryczne pozyskiwane z tymianku mają silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co może pomóc w zwalczaniu szkodliwych patogenów. Z tego powodu olejek tymiankowy jest przydatny w leczeniu bólu gardła wywołanego infekcjami bakteryjnymi.
  9.  Drzewo herbaciane
    Olejek z występującego w Australii drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) jest często stosowany w produktach do pielęgnacji skóry ze skłonnością do wyprysków .
    Badania z roku 2013 dowiodły, że oleje pozyskiwane z drzewa herbacianego mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które chronią przed patogenami, które dostają się do organizmu przez usta. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na w kontekście infekcji gardła.
  10.  Szałwia
    Szałwia jest kolejną rośliną z powodzeniem stosowaną do produkcji syropów i tabletek na ból gardła. Badania wykazały, że szałwia i echinacea wykazują efekt synergiczny.

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne można stosować na wiele różnych sposobów.
Jednym z nich jest inhalacja. Do miski lub garnka wypełnionego 2 szklankami wrzącej wody dodaj 7 kropel wybranego olejku eterycznego, następnie szczelnie nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę.

Innym sposobem jest bezpośrednie nałożenie na ciało olejku eterycznego zmieszanego z olejem bazowym (oliwa z oliwek, olej kokosowy).

Ponieważ oleje eteryczne są skoncentrowaną formą substancji aktywnej roślin, nie powinny być spożywane bez uprzedniego rozcieńczenia. Pamiętajmy też, że wiele zwierząt domowych jest na nie uczulona, ze szczególnym uwzględnieniem kotów.

Referencje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4054083/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3638616/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2967840/