Nie możesz pozbyć się zbędnych kilogramów – mimo stosowania cudownych diet i forsownych programów treningowych? Nie masz czasu na przyrządzanie zdrowych i jednocześnie zbyt skomplikowanych posiłków, zalecanych przez dietetyków?
Intermittent fasting czyli przerywany post to niezwykle prosta, skuteczna i udokumentowana badaniami metoda na zrzucenie nadwagi. Jednak najnowsze badania wykazały, że przerywana głodówka oferuje potencjalnie znacznie więcej niż smukłą sylwetkę. Okazuje się, że post może także poprawić ogólny stan zdrowia.
W tym artykule wskażemy 5 głównych korzyści ze stosowania metody intermittent fasting.

1. Redukcja nadwagi i otyłości

Przyjmowane wraz z pożywieniem węglowodany rozkładane są przez organizm na glukozę, wykorzystywaną następnie w procesach energetycznych lub w przypadku jej nadmiaru – odkładane w postaci tkanki tłuszczowej. Insulina jest najważniejszym hormonem anabolicznym, regulującym absorpcję glukozy przez komórki naszego ciała. Gdy przez dłuższy czas nie dostarczamy organizmowi węglowodanów, poziom insuliny we krwi spada, co skutkuje uwalnianiem zgromadzonych w komórkach zasobów glukozy i przekształcanie jej w energię. Jeśli powtórzymy cały proces wielokrotnie, może to prowadzić do utraty wagi ciała, poprzez uwolnienie zgromadzonej w postaci tkanki tłuszczowej energii. We wszystkich 10 badaniach klinicznych oceniających wpływ przerywanego postu na proces pozbywania się nadwagi, wyniki jednoznacznie wskazywały na skuteczność tej strategii.

 

2. Zdrowe serce i układ krążenia

Badania z roku 2016 wykazały, ze metoda przerywanego postu może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi, tętna a także poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Te ostatnie czynniki mają duży wpływ na rozwój chorób układu krążenia.

3. Niższe ryzyko cukrzycy typu 2

Nie ma wątpliwości, że przerywany post jest także skuteczną metodą profilaktyki cukrzycy. Nie tylko ze względu na skuteczność w regulowaniu prawidłowej masy ciała, lecz także inne istotne czynniki. Dzięki wynikom badań z 2014 roku wiemy, że przerywany post obniża poziom glukozy we krwi u osób zagrożonych cukrzycą. Naukowcy zaobserwowali znaczne zmniejszenie ważnych markerów cukrzycowych, takich jak np. wrażliwość na insulinę.

4. Sprawny mózg

Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że przerywany post wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Myszy poddane przerywanemu postowi wykazywały lepsze wyniki w testach pamięci niż gryzonie ze stałym dostępem do pokarmu. Badacze sugerują, że może to mieć związek ze zdolnością głodówki do niwelowania stanów zapalnych.
Inne badania sugerują, że intermittent fasting zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń neurologicznych, takich jak udar mózgu, choroby Alzcheimera i Parkinsona.

5. Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka

Badania na myszach sugerują również, że przerywany post może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i opóźnić proces pojawiania się nowotworów. Przerywany post bez wątpienia wpływa na poziom insuliny i redukcje stanów zapalnych, co ma związek z powstawaniem zmian nowotworowych.
Przerywany post może również zmniejszyć kilka czynników biologicznych związanych z rozwojem raka, takich  jak np.  nadwaga i złe nawyki żywieniowe.

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4516560/
https://www.health.harvard.edu/blog/intermittent-fasting-surprising-update-2018062914156
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28715993