Wiosenne przesilenie to często także czas dopadającego nas osłabienia. Obniża się nasza kondycja psychiczna, a co za tym idzie także odporność na stres i choroby. Często skarżymy się na niski poziom energii, gorzej śpimy lub tez szybciej męczymy się przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Szwankuje także koncentracja i chęć do podejmowania jakiejkolwiek ponadprogramowej aktywności.
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na podniesienie poziomu energii i witalności. Oto kilka z nich.

Ashwaghanda

Ashwaganda zwana także indyjskim zeń-szeniem wykazuje udowodnione badaniami pozytywne działanie na organizm ludzki. Zwiększa poziom energii i  witalność, redukuje stres poprzez zmniejszenie poziomu kortyzolu a także poprawia ogólny stan zdrowia. W badaniu kontrolnym 25 sportowców przyjmowało 300 mg ashwagandy dwa razy dziennie przez okres 12 tygodni. Eksperyment wykazał zwiększoną wytrzymałość całego układu sercowo-naczyniowego w porównaniu z grupa przyjmującą placebo. Jeśli myślimy o przyjmowaniu ashwagandy, to ważna jest jej forma. Standaryzowane ekstrakty takie jak KSM-66 dostępne w ofercie wielu firm są gwarancją uzyskania oczekiwanego rezultatu prozdrowotnego.

Kontakt z przyrodą

Bardzo ciekawe wyniki badan opublikowało czasopismo „Frontiers in Psychology”.
Badacze z Uniwersytetu Michigan wykazali że zaledwie 20-30-minutowe spacerowanie lub przesiadywanie na łonie natury prowadzi do znaczącego spadku poziomu kortyzolu we krwi. Kortyzol nie bez przyczyny nazywany jest hormonem stresu.

Naukowcy przez osiem tygodni mierzyli poziom kortyzolu w ślinie badanych osób – przed i po kontakcie z naturą. Uczestnicy mieli zalecenie, by przebywać na łonie natury przez co najmniej 10 minut trzy razy w tygodniu.
Wyniki pokazały, że już 20 minut kontaktu z przyrodą wystarczało, by znacząco obniżyć poziom stresu, zaś wydłużenie tego czasu do około 30 minut przynosiło najszybszy spadek kortyzolu. Po tym czasie stężenie hormonu stresu dalej malało, ale już wolniej.

Kofeina

Powszechnie wiadomo, że kofeina jest środkiem stymulującym układ nerwowy. W ciągu ostatnich lat spożycie kawy w Polsce nieustannie rośnie. Statystyczny Polak wypija ok 3 kg kawy rocznie.
Badania przeprowadzone na sportowcach wykazują, że kofeina rzeczywiście jest w stanie poprawić wydolność organizmu. Problemem jest jednak stopniowe uodparnianie się ciała na stymulujący wpływ tej substancji. Pamiętajmy, że nie tylko kawa zawiera kofeinę. Guarana czy Yerba Mate również są w nią bogate, jednak wydają się wykazywać trwający dłużej efekt stymulujący.

Medytacja i Joga

Wyciszenie umysłu poprzez medytację czy jogę wpływa na poziom naszej witalności, co zostało potwierdzone wieloma badaniami. Techniki takie jak mindfulness wykazały znaczącą redukcję poziomu stresu. Bardzo ciekawą formą aktywności fizycznej jest joga, jednocząca w sobie pracę z oddechem i koncentracją  z wysiłkiem fizycznym.

Sport i aktywność fizyczna

Ćwiczenia poprawiają zarówno wytrzymałość fizyczną jak i psychiczną. Jedno z badań wykazało, że ludzie regularnie zażywający ruchu są zarówno bardziej odporni fizycznie jak i psychicznie. Inne badania udowodniło związek pomiędzy regularnym uprawianiem sportu a mniejszym zmęczeniem po pracy. Doskonałym sposobem na zrelaksowanie się jest spacer na świeżym powietrzu.

Bibliografia:

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2019.00722/full
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252722/