Czy zęby można zremineralizować? Część 1


Zatrzymanie próchnicy a  nawet  remineralizacja zębów jest  możliwa – tak brzmiała teza postawiona przez dr Mellanby. Aby ją udowodnić, Brytyjczyk przeprowadził szeroko zakrojone badania na reprezentatywnej grupie dzieci  z problemami stomatologicznymi. Ich wyniki opublikował na łamach prestiżowego British Medical Journal.

Dzieci zostały podzielone na trzy grupy kontrolne. Pierwsza z nich nie modyfikowała  swojej dotychczasowej diety,  z wyjątkiem dodania do niej płatków owsianych, czyli produktu o wysokiej zawartości kwasu fitynowego.  Grupa druga odżywiała się również standardowo, jednak w tym przypadku dieta została uzupełniona o suplementację witaminą D.  Z kolei  jadłospis trzeciej grupy dzieci obejmował produkty ubogie w kwas fitynowy plus witamina D.
Wyniki badań jasno wykazały, że  grupa kontrolna spożywająca produkty bogate w kwas fitynowy i pozbawiona suplementacji witaminą D  nadal narażona była na powstawanie nowych ubytków zębów.
Dzieci  przyjmujące  dodatkowo witaminę D  mogły pochwalić się mniejszą ilością zmian próchniczych w porównaniu do  kolegów z pierwszej grupy.  Jednak to w przypadku maluchów unikających spożywania  pokarmów zawierających kwas fitynowy oraz suplementujacych się witaminą D, odnotowano niewiele nowych ubytków, jednak co najbardziej zaskakujące – również regenerację  już istniejących zmian próchnicznych.

Odontoblasty  – komórki regenerujące zębinę

Zaskakujące wyniki badań  dr Mellanby ,  opublikowanych w British Medical Journal wywołały gorącą dyskusję wśród specjalistów.  Spora część z nich po pewnym czasie przyznała, że szkliwo może się zregenerować, jednak pod pewnymi warunkami.  Przede wszystkim zębina musi pozostać nienaruszona.

Istnieje ściśle wyspecjalizowany typ komórek,  odpowiedzialnych za wytwarzanie zębiny. Mowa tu o odontoblastach.  Gdy szkliwo lub zębina poddane są urazom czy ścieraniu,  wywołuje to reakcje odontoblastów w miazdze zębowej.  W obszarze uszkodzonej tkanki inicjowana jest reakcja odkładania się tzw. zębiny wtórnej.  Badania przeprowadzone przez dr Mellanby na zwierzętach wykazały, że można stymulować proces regeneracji zębiny.   Sprzyja mu dieta bogata w wapń,  fosfor i  witaminę D.   Co ciekawe, zębina wtórna formowała się równie dobrze niezależnie od jakości oryginalnej struktury zęba.   Ten sam eksperyment wykazał, że spożywanie produktów bogatych w kwas fitynowy i ubogich w witaminę D  nie sprzyja procesowi powstawania  nowej zębiny.

Odontoblasty- zdjęcie mikroskopowe

Podsumowanie

Współczesne badania naukowe uświadomiły nam istnienie wielu  głębokich zależności pomiędzy dietą  czy florą bakteryjna jelit a np.  samopoczuciem czy podatnością na depresję.  Zdrowie naszych zębów nie jest tu wyjątkiem –  również na nie możemy wpływać , choć kwestią wyników kolejnych badan jest, do jakiego stopnia.

Zdrowym zębom sprzyjać będzie dieta bogata w:

– składniki mineralne, takie jak wapń, fosfor i magnez
– rozpuszczalne w tłuszczach witaminy z grup A, D, E  i K

Bardzo istotna jest przyswajalność  tych substancji. Zdecydowany pozytywny wpływ na nią ma dieta uboga w produkty zawierające kwas fitynowy.  Są to najczęściej  ziarna zbóż, fasola, orzechy i skrobia pod rożnymi postaciami.  Oczywiście nie chodzi o całkowite wyeliminowanie kwasu fitynowego z jadłospisu lecz jedynie mocne ograniczenie jego spożycia.