Nie od dziś wiemy, że mikroflora jelitowa wpływa na powstawanie chorób serca, nowotworów, otyłości a nawet depresji i lęku. Nasze ciała „zamieszkuje” około 2 kg bakterii i innego rodzaju mikroorganizmów. Znakomita większość z nich bytuje w przewodzie pokarmowym, głównie w ostatnim jego odcinku, czyli jelicie grubym. Mikroflorę jelit tworzy około 1000 różnych gatunków, zaś ilość wszystkich mikroorganizmów w naszym ciele przekracza dziesięciokrotnie ilość komórek. Nic zatem dziwnego, że organizmy te wywierają wielki wpływ na nasze zdrowie.

Najnowsze badania japońskich naukowców wzięły pod lupę wpływ kiepskiej higieny jamy ustnej na zdrowie układu oddechowego – ze szczególnym uwzględnieniem kondycji zdrowotnej osób w podeszłym wieku. Okazje się, że mikroflora osadzona na języku ma duże znaczenie dla dobrostanu naszych płuc – jak wykazał  to zespół naukowców związanych z Uniwersytetem Kushu w Fukuoce.

Okazuje się, że bakterie możemy nie tylko połykać, ale i wdychać. Trudności przy połykaniu pokarmu czy refluks mogą wywoływać groźne infekcje, z zapaleniem płuc włącznie.

Zdrowe zęby – zdrowe płuca

By zbadać dokładny wpływ higieny jamy ustnej na zdrowie seniorów, dr Yamashita i jego zespół zbadali skład flory bakteryjnej języka 506 osób w wieku 70-80 lat. Wszyscy seniorzy byli mieszkańcami miasta Hisayama w Japonii i zostali wcześniej poddani badaniu stomatologicznemu. Wykorzystując zaawansowaną technikę sekwencjonowania genomu 16C rRNA, naukowcy określili skład mikroflory jamy ustnej pacjentów a także jej przybliżoną liczebność. Z identyfikowano bakterie z gatunków Prevotella histicola, Veillonella atypica, Streptococcus salivarius i Streptococcus parasanguinis.
Zaskakujący był fakt, że mikroorganizmy tych właśnie gatunków znaleziono przede wszystkim u seniorów z większą liczbą ubytków próchniczych, mniejszą ilością zębów, czemu dodatkowo towarzyszyła większa ilość płytki nazębnej. Poza tym mikrobiota tych osób zawierała więcej grzybów. Wcześniejsze badania łączyły te mikroorganizmy z większym ryzykiem zgonu z powodu zapalenia płuc.
Autorzy japońskiego eksperymentu konkludują, że osoby w wieku podeszłym o jednocześnie gorszym stanie zdrowia jamy ustnej zakażają bakteriami inne ważne organy w ciele.

Dysbioza – co to takiego?

Dysbioza to termin używany do opisywania nierównowagi mikrobiologicznej w organizmie. Wcześniejsze badania wykazały, że zaburzenie równowagi drobnoustrojowej w jelitach wiąże się z kilkoma chorobami immunologicznymi,  takimi jak np. nieswoiste zapalenie jelit. Z kolei u osób w podeszłym wieku kiepska mikroflora języka zwiększa ryzyko śmierci związanej z zapaleniem płuc.
Dr Tamashita konkluduje:

„Mniej zębów, gorsza higiena jamy ustnej i więcej problemów  z próchnicą  są ściśle  związane z rozwojem dysbiozy w składzie flory bakteryjnej języka, co może być szkodliwe dla zdrowia układu oddechowego u osób starszych. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan mikroflory języka u starszych osób starszych z kiepskim stanem uzębienia”

Wagę problemu podkreślają statystyki zdrowotne. W Stanach Zjednoczonych tylko w 2015 roku hospitalizowano ponad 540 000seniorów ze zdiagnozowanym zapaleniem płuc. W wyniku choroby zmarło prawie 52 000 osób.