„Boski napój, który zwiększa odporność i zwalcza zmęczenie.
Kubek tego cennego napoju pozwala człowiekowi funkcjonować cały dzień bez jedzenia. ”

Z takim zachwytem o kakao mówił Montezuma II. Nie ma niczego zaskakującego w tym entuzjazmie, jeśli weźmie się pod uwagę fakt , że władca Azteków pił kilkanaście filiżanek ciemnego  naparu dziennie.

Kakaowiec  pochodzi z Ameryki Południowej i jest znany rdzennym mieszkańcom tego kontynentu od tysięcy lat.
Kakao szybko docenili także hiszpańscy konkwistadorzy, którzy sprowadzili cenny surowiec do Europy. Na Starym Kontynencie szybko poznano się na jego leczniczych właściwościach. Dziś kakao używane jest do wytwarzania różnego rodzaju wyrobów cukierniczych- przede wszystkim czekolady.
Jednak najnowsze badania w dużym stopniu potwierdziły nieco już zapomniane,  szerokie spektrum  właściwości zdrowotnych kakao.

Polifenole  pomogą zmniejszyć ciśnienie krwi

Polifenole to naturalnie występujące przeciwutleniacze. Znajdziemy je w żywności, przede wszystkim w owocach, warzywach, a także herbacie i czerwonym winie. Jednak to właśnie kakao jest jednym z najbogatszych źródeł polifenoli.

Kakao, zarówno w formie sproszkowanej, jak i w postaci ciemnej czekolady, może być w stanie pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Bardzo ciekawe i obiecujące są wyniki badań przeprowadzonych na żyjących w Panamie i na wyspach u jej wybrzeży Indianach Kuna. Populacja Indian zamieszkująca wyspy miała znacznie niższe ciśnienie krwi niż ich pobratymcy z kontynentu. Jedyna różnica była taka, że wyspiarze pili około 5 filiżanek kakao dziennie.
Mechanizm działania jest tu dość prosty- flawonole podnoszą poziom tlenku azotu we krwi, co poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych i obniża ciśnienie.

Jeden z przeglądów naukowych przeanalizował 35 eksperymentów, w których badani przyjmowali od 30 do 1218 mg flawonoli kakaowych dziennie (1,4 do 105 g kakao).
Okazało się że kakao wywołuje efekt obniżenia ciśnienia na poziomie 2 mm Hg . Co ciekawe, efekt był silniejszy u osób z już podwyższonym ciśnieniem krwi a także u osób starszych.

 Kakao może obniżyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu

Jak już wiemy, bogate w flawonole kakao podnosi poziom tlenku azotu, co rozluźnia i rozszerza tętnice,  naczynia krwionośne oraz poprawia przepływ krwi.
Co więcej, stwierdzono, że kakao zmniejsza poziom „złego” cholesterolu LDL i wykazuje także działanie rozrzedzające krew podobne do aspiryny. Gdyby tego wszystkiego było mało, flawonole kakaowe mają zdolność regulowania poziom cukru we krwi.
Wszystkie wyżej wymienione właściwości zmniejszają ryzyko wystąpienia niewydolności serca, zawału a nawet udaru mózgu
Przegląd dziewięciu badań naukowych wykonanych na łącznej grupie na 157 809 osób wykazał, że wyższe spożycie czekolady wiązało się ze znacznym zmniejszeniem zagrożenia chorobami serca, udarem mózgu i zgonem.
Z kolei szwedzkie badania dowiodły, że spożycie czekolady wiąże się z obniżeniem ryzyka wystąpienia niewydolności serca przy dawkach rzędu 19–30 gramów czekolady na dobę, ale efekt ten nie był widoczny przy spożywaniu większych ilości czekolady.
Wyniki te sugerują, że częste spożywanie niewielkich ilości czekolady bogatej w kakao może mieć działanie ochronne dla serca  i całego układu krążenia.

 Flawonole kakaowe wspierają mózg

Kilka badań wykazało, że polifenole mogą zmniejszyć ryzyko chorób neurodegeneracyjnych poprzez poprawę przepływu krwi i ogólnych funkcji mózgu.
Flawonole mogą przenikać barierę krew-mózg i brać udział w procesach wytwarzania nowych neuronów tzw neurogenezy. Ponadto jak wiemy flawonole wpływają na produkcję tlenku azotu, który rozluźnia mięśnie naczyń krwionośnych, poprawia przepływ krwi i dopływ krwi do mózgu.
Dwutygodniowe badanie z udziałem 34 starszych osób dorosłych spożywających kakao o wysokiej zawartości flawonoli wykazało, że przepływ krwi do mózgu wzrósł o 8% po tygodniu i 10% po dwóch tygodniach. Eksperymentu. Kolejne badania badania sugerują, że regularne spożywanie flawonoli kakaowych może poprawić sprawność umysłową zarówno u osób zdrowych jak i dotkniętych chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

Kakao poprawia nastrój

Oprócz pozytywnego oddziaływania kakao na związane z wiekiem procesy neurodegeneracyjne, jego wpływ może również poprawić nastrój i objawy depresji.
Pozytywny wpływ na nastrój mogą mieć flawonole kakao, a także wspieranie konwersji  tryptofanu do naturalnego stabilizatora nastroju – serotoniny.  Nie bez znaczenia jest także naturalnie występująca w ziarnach kakaowca kofeina.
Jedno z badań dotyczących spożycia czekolady i poziomu stresu u kobiet w ciąży wykazało, że częstsze spożywanie czekolady wiązało się ze zmniejszeniem poziomu stresu i poprawą nastroju.
Inne badanie przeprowadzone na starszych mężczyznach wykazało, że spożywanie czekolady wiązało się z poprawą ogólnego stanu zdrowia i lepszym samopoczuciem psychicznym.

Chociaż wyniki te są obiecujące , potrzebne są dalsze badania nad wpływem kakao na nastrój i depresję, zanim można będzie wyciągnąć dalej idące wnioski.

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28824916
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28439881
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24915376
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27683874
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17984375