Medycyna jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi nauki. Całkiem niedawno naukowcy odkryli interesujący związek pomiędzy stanem zdrowia dziąseł, cukrzycą a poziomem witaminy D w organizmie. Okazuje się, że zarówno paradontoza jak i niedobór witaminy D mają znaczący wpływ na powstawanie cukrzycy.

Cukrzyca – ponure statystyki

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne nie pozostawia wątpliwości – zachorowalność na cukrzycę rośnie w skokowym tempie. Co gorsza,dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych. W tej chwili blisko 3 mln Polaków choruje na cukrzycę, co stanowi 8 procent całego społeczeństwa. Dodatkowo ponad 700 tysięcy osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że są diabetykami.
Ujmując rzecz w szerszej perspektywie czasowej – w ciągu ostatnich 30 lat liczba diabetyków zwiększyła się pięciokrotnie
Jak wyjaśnia prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prof. Maciej Małecki:

„Od 1989 r. zachorowalność na cukrzycę zwiększyła się u nas prawie pięciokrotnie. Podobnie jest też w takich krajach, jak Czechy, Słowacja oraz kraje bałtyckie.”

Witamina D a cukrzyca – najnowsze badania

Choć medycyna doskonale zdaje sobie sprawę z istnienia czynników ryzyka cukrzycy, takich jak otyłość i wysokie ciśnienie krwi, to jednak nasza wiedza o chorobie wciąż pozostaje niepełna.

Naukowcy z Uniwersytetu Toronto w Kanadzie zbadali potencjalny wpływ niedoboru witaminy D oraz infekcji przyzębia na rozwój cukrzycy.

Wcześniej zdawano sobie sprawę, że cukrzyca zwiększa ryzyko powstania chorób dziąseł. Stany zapalne przyzębia wywoływane są infekcją bakteryjną, uszkadzającą tkanki miękkie i kość. Okazało się, że występująca tu zależność jest dwukierunkowa – stany zapalne w obrębie jamy ustnej znacznie utrudniają skuteczne leczenie cukrzycy.

Aleksandra Zuk, szefowa zespołu badawczego Uniwersytetu w Toronto wyjaśnia:

„Wiemy, że witamina D jest nie tylko pomocna w budowaniu zdrowych i silnych kości, ale wykazano również, że ma ona działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wystarczająca ilość witaminy D może potencjalnie zmniejszyć stan zapalny i wpływać na drobnoustroje jamy ustnej związane z chorobą dziąseł.”

Dodatkowo badania wykazały, że istnieje bezpośredni związek witaminy D z zapaleniem przyzębia.
Badaniu poddano 1631 osób z cukrzycą i 1369 bez objawów tej choroby. Wszyscy uczestnicy mieli powyżej 30 lat, zostali poddani badaniu stomatologicznemu a także zmierzono im poziom witaminy D oraz glukozy i insuliny we krwi.

” Skumulowane skutki niedoboru witaminy D-3 i całkowitego niedoboru witaminy D z zapaleniem przyzębia były istotnie związane z cukrzycą.”

Eksperyment dowiódł niezbicie , że zapalenie przyzębia i niedobór witaminy D zwiększały ryzyko cukrzycy typu 2. Naukowcy odkryli również, że gdy oba czynniki działaczy jednocześnie, ryzyko było „większe niż suma efektów każdego z czynników osobno”.

Wnioski

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że znaczna część populacji cierpi na choroby dziąseł a jednocześnie eksperci twierdzą, że około 90 % Polaków ma niedobór witaminy D, to wyżej przytoczone badania mogą być niezwykle ważne. Jeśli ich wyniki zostaną potwierdzone przez kolejne eksperymenty, to w wielu jednostkowych przypadkach  będzie możliwe zupełnie nowe podejście do leczenia cukrzycy. W przypadku diabetyków typu 2 z jednoczesnym zapaleniem ozębnej częścią właściwej terapii będzie wyrównanie niedoborów witaminy D.