Eugenol to substancja czynna, stosowana w stomatologii od XIX wieku. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że naturalnym źródłem eugenolu są goździki, od dawien dawna używane jako domowy środek na ból zębów. Przyjrzymy się, czy istnieją solidne dowody na skuteczność olejku goździkowego w walce z problemami stomatologicznymi. Zidentyfikujemy również najczęściej występujące przyczyny powstawania bólu zębów i wskażemy sposoby, jak mu zapobiegać.

Goździki są popularną przyprawą, pochodzącą z Azji. Nic więc dziwnego, że to właśnie tradycyjna medycyna indyjska oraz chińska szybko dostrzegły potencjał olejku goździkowego w łagodzeniu bólu zębów. Jednak to na Zachodzie po raz pierwszy połączono eugenol z tlenkiem magnezu, tworząc tym samym znakomitą substancję używaną do wypełnień stomatologicznych. Z czasem tlenek magnezu został zastąpiony tlenkiem cynku, tworząc tzw ZOE, czyli materiał, który po dziś dzień stosowany jest jako wypełnienie dentystyczne. Współcześnie zastosowanie olejku goździkowego w stomatologii jest dużo szersze -substancji tej używa się do leczenia kanałowego a także do terapii chorób przyzębia.

Jak stosować olejek goździkowy?

Eugenol posiada silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Jest także łagodnym anestetykiem – wywołuje efekt miejscowego znieczulenia. Łatwo go nabyć w drogeriach i sklepach ze zdrową żywnością a także w internecie. Ma bardzo intensywny smak i aromat.
By uśmierzyć ból zęba, wystarczy nałożyć olejek na wacik i przetrzeć bolące miejsce.
Pamiętajmy, że zbliżony efekt uzyskamy, żując 2-4 sztuki całych goździków.

Czy to jest skuteczne?

Olejek goździkowy był od wieków stosowany w Azji bezpośrednio na dziąsła. Terapia ta zdawała egzamin i istnieją na to także dowody naukowe. Wiemy, że eugenol skutecznie zwalcza kilka rodzajów występujących w jamie ustnej bakterii. Leki zawierające eugenol są w stomatologii stosowane dość powszechnie. Jako ciekawostkę można dodać, że żel z olejkiem goździkowym w składzie można redukować ból towarzyszący zabiegom dentystycznym

Środki ostrożności

Co za dużo to niezdrowo – zasada ta dotyczy także stosowania eugenolu w obrębie jamy ustnej.
Jako silny środek antybakteryjny eugenol może podrażniać dziąsła, błony śluzowe jamy ustnej a także wnikać w miazgę uszkodzonych zębów.

Pamiętajmy, że olejek goździkowy jest ekstraktem – skoncentrowaną formą substancji występującej naturalnie w goździkach. Dlatego też warto sprawdzić reakcję organizmu na eugenol, żując 2 goździki przez kilkanaście minut.

 Nie zapominajmy też, że eugenol nie leczy przyczyny bólu zęba.
Jeśli ból zęba trwa dłużej niż 1 czy 2 dni, powinniśmy jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Najczęstszymi przyczynami występowania bólu zęba są:

  • próchnica
  • pęknięcie zęba
  • uszkodzone lub luźne wypełnienia dentystyczne
  • odsłonięte szyjki zębów
  • ropnie i stany zapalne w obrębie jamy ustnej

Jak do tej pory higiena jamy ustnej pozostaje najlepszym sposobem na uniknięcie bólu zębów.

Pamiętajmy, by w miarę możliwości: