Efekt piezoelektryczny jest znanym nauce zjawiskiem, polegającym na zdolności niektórych materiałów do wytwarzania energii elektrycznej pod wpływem naprężeń mechanicznych. Piezoelektrycznosć odkryta została w1880 roku przez fizyka i noblistę Pierre Curie, prywatnie męża Marii Curie-Skłodowskiej.

Samo zjawisko polega na przesuwania się ładunków wewnątrz materiału, co w efekcie prowadzi do wytworzenia na zewnątrz pola elektrycznego. Piezoelektrycznosć znajduje szerokie zastosowanie w wielu urządzeniach , np. w popularnych zapalniczkach iskrowych. W tym przypadku uderzenie ciężarka rozpędzonego przez napiętą sprężynę a następnie zwolnioną przez zapadkę powoduje powstanie potencjału elektrycznego i przeskok iskry, pod wpływem której dochodzi do zapłonu gazu.

Chirurgia piezoelektryczna

Zjawisko piezoelektryczne znalazło doskonałe zastosowanie w stomatologii i chirurgii. Tradycyjne wiertła i drillery dawały zadowalające rezultaty, jednak były znacznie bardziej inwazyjne a powodzenie w ich zastosowaniu w dużej mierze zależało od sprawności manualnej chirurga.

W porównaniu do nich, chirurgia piezoelektryczna wykazuje ważne z punktu widzenia pacjenta i lekarza zalety.  Przede wszystkim oferuje niezwykłą precyzję, pozwalając na tzw. cięcia mikrometrytczne, chroniąc tym samym wrażliwe tkanki przed uszkodzeniem. Selektywność urządzenia pozwala na ingerencję w twarde tkanki, bez ryzyka uszkodzenia przylegających tkanek miękkich – nawet podczas przypadkowego kontaktu. Chronione są ważne struktury anatomiczne pacjenta, takie jak błona śluzowa, nerwy i naczynia krwionośne.

Bardzo istotny jest fakt , iż cięcie wykonane za pomocą urządzenia piezoelektrycznego niemal całkowicie ogranicza krwawienie, co gwarantuje chirurgowi doskonały przegląd sytuacji i zapewnia precyzyjne przeprowadzenie zabiegu.

Piezosurgery Mectron –  stosowany w Przychodni Drozdowski

Trudne przypadki

Innowacyjność techniki stwarza możliwość przeprowadzania zabiegów chirurgicznych jamy ustnej w wielu trudnych przypadkach, gdy tradycyjne ingerencja mogłaby okazać się nieskuteczna. Z tego powodu świetne efekty zastosowania piezochirurgii uzyskuje się przy zabiegach rozszczepienia wyrostka zębodołowego, podnoszenia dna zatoki szczękowej i osteodystrakcji, procedur przygotowujących zanikły wyrostek zębodołowy do wszczepienia implantów zębowych.
Precyzja tej techniki zabiegowej pozwala uzyskać doskonałe wyniki, zaś niska inwazyjność metody przyspiesza procesy gojenia.
Dla pacjenta oznacza to: mniejsze obrzęki, mniejszy ból pozabiegowy, większy komfort w trakcie samego zabiegu.

Podsumowując, podstawowe zalety piezochirurgii to:

  • precyzja
  • mała inwazyjność metody
  • ograniczenie krwawienia
  • mniejszy ból pozabiegowy
  • szybszy proces regeneracji
  • możliwość zastosowania w wielu trudnych przypadkach

Przychodnia Drozdowski oferuje zabieg ekstrakcji zębów zatrzymanych przy pomocy piezochirurgii.