PYTANIA

Najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami

Gdy brakuje jednego lub kilku zębów mamy do wyboru wiele opcji leczenia- jedną z nich jest wczepienie implantu. Implant stomatologiczny jest kawałkiem tytanu o różnym  kształcie, który wszczepiony w kość szczęki i/lub żuchwy zastępuje jeden lub więcej brakujących zębów.

 

„Jakikolwiek kawałek tytanu może stać się implantem, najważniejsze jest gdzie i jak zostanie wszczepiony i kiedy stanie się funkcjonalny.”
Prof. dr. Stefan Ihde

Implanty BCS różnią się od klasycznych implantów nie tylko kształtem, ale również powierzchnią i miejscem zakotwienia. I to właśnie te różnice sprawiają, że implanty BCS są stosowane w krótszym protokole leczenia. W praktyce są to implanty w 3 dni. 

Implanty wszczepiane są wg różnych protokołów zabiegowych:

  •  Wszczepianie implantów bezpłatowo. Jest to tak zwane wszczepianie bez nacinania i odwarstwienia płata błony śluzowej. Dzięki temu, podczas zabiegu chirurgicznego nie ma dużego krwawienia, a opuchlizna i ból pooperacyjny są nieznaczne lub nie ma ich wcale.
  • Implantacja natychmiastowa, wszczepienie implantu w zębodół bezpośrednio po ekstrakcji zęba.
  •  Wszczepianie implantów techniką odwarstwienia płata błony śluzowej. Oznacza to, że implanty zostają wszczepione po oddzieleniu dziąsła i odsłonięciu kości. Po zabiegu dziąsło zostaje przyszyte ponownie. Czasami może pojawić się opuchlizna, ale ból zazwyczaj nie występuje.

Wczepienie implantów stomatologicznych nie jest bolesne. Zazwyczaj używamy znieczulenia miejscowego, a wrażliwi pacjenci mogą być dodatkowo sedowani  na czas trwania zabiegu. W ten sposób unikamy stresu związanego z zabiegiem. W niektórych technikach implantacji, mogą wystąpić opuchlizna i słaby ból w operowanym miejscu. To normalne reakcje tkanek po zabiegu a nie powikłania. Mogą zostać szybko zniwelowane przy pomocy leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Pierwszy etap leczenia trwa 3-4 dni. W ciągu  3 dni pacjent otrzymuje estetyczną pracę protetyczną opartą na stabilnych i mocno zakotwionych implantach. Ale na tym leczenie się nie kończy. Przywrócenie normalnych funkcji żucia wymaga uruchomienia wielu mechanizmów adaptacyjnych całego narządu żucia. Lekarz prowadzący monitoruje ich przebieg. Cały ten proces  trawa kilka do kilkunastu miesięcy dlatego ważne są regularne wizyty kontrolne.

Po powrocie funkcji żucia rozpoczyna się proces adaptacji tkanek w całym narządzie żucia, jako odpowiedź na nowe wyzwania funkcjonalne. Trwa to od 12 do 18 miesięcy. Wpływa to na częstotliwość wizyt kontrolnych, szczególnie przez pierwsze 2 lata po zabiegu.

Każdy kto utracił ząb lub zęby, bez względu na to czy cierpi na cukrzycę, osteoporozę czy jest nałogowym palaczem.

Implanty bazalne (bikortykalne) nie wymagają dużej ilości kości. Każdy może być leczony, bez względu na stopień atrofii (zaniku) kości bez konieczności dodatkowej jej odbudowy.

Pacjenci bez względu na to czy palą czy nie mogą poddać się leczeniu implantami bazalnymi (bikortykalnymi) bez zwiększonego ryzyka wystąpienia komplikacji.

W kilku procentach przypadków (około 3%), musimy usunąć implant z powodu ruchomości. Nawet w takim przypadku implant może zostać od razu zastąpiony nowym zachowując u pacjenta funkcje żucia.

Przed zabiegiem spożywamy lekki posiłek i jeśli stosujemy zażywamy swoje codzienne leki po potwierdzeniu z lekarzem wykonujacym zabieg.

Trwałość i niezawodność implantów bazalnych zostały potwierdzone przez wielu autorów w licznych publikacjach.

Koszty leczenia implantami bazalnymi nie opieraja się na cenie pojedynczego implantu. Każdy pacjent otrzymuje wycenę leczenia wraz z planem leczenia.

W każdym przypadku stosunek cena-korzyści leczenia implantami bazalnymi w porównaniu z konwencjonalnymi wypada na korzyść implantów bazalnych. Dzieje się tak ze względu na  uproszczoną konstrukcję implantu jak i nieskomplikowane techniki chirurgiczne.

  • Koncepcja implantologii bazlanej znacznie różni się od konwencjonalnych metod leczenia implantami stomatologicznymi. Dlatego też  jedynie implantolodzy z odpowiednim przeszkoleniem w zakresie implantologii bazalnej, mogą leczyć pacjentów w sposób bezpieczny i efektywny, stosując protokoły natychmiastowego obciążenia.
  • Implanty bazalne – bikortykalne wykorzystywane są przede wszystkim do rekonstrukcji całego łuku zębowego w żuchwie i/lub szczęce oraz do odbudowy tak zwanych ubytków skrzydłowych. Do odbudowy pojedynczych zębów stosowane są zwykle implanty klasyczne.
  • W każdym przypadku pacjent otrzymuje alternatywny plan leczenia implantami klasycznymi.