Zapewne zdarzyło Ci się słyszeć o prozdrowotnych właściwościach czerwonego wina. W swoim składzie zawiera ono szereg aktywnych biologicznie substancji, od dłuższego czasu branych pod lupę przez naukowców.

Jedną z najciekawszych pod względem wpływu na ludzki organizm substancji jest resweratrol. To naturalna fitoaleksyna, czyli substancja obronna wytwarzana przez rośliny, syntetyzowana głównie w skórkach owoców w odpowiedzi na promieniowanie UV.
Podobnie jak inne flawonoidy roślinne, resweratrol wykazuje właściwości przeciwutleniające, jednak nie tylko na tym polega fenomen jego działania.

Rersweratrol wydłuża życie zwierząt laboratoryjnyh

Badania prof Davida Sinclaira z Uniwersytetu Harvarda wykazały, że resweratrol aktywuje geny zapobiegające procesom starzenia się organizmu. Co ciekawe, w tym przypadku jego mechanizm działania jest podobny do efektu, jaki wywołuje ograniczenie podaży kalorii lub głodówka.

U starszych myszy przyjmujących resweratrol wraz z pokarmem  uczeni zaobserwowali znaczną redukcję objawów starzenia, takich jak min. przewlekły stan zapalny i apoptoza (proces naturalnej śmierci komórki). Istotnie zwiększyła się także elastyczność aorty, gęstość kości a także koordynacja ruchowa. Interesujące, że podobne działanie resweratrol wykazywał także u myszy przyjmujących wysokokaloryczną dietę bialkowo-tłuszczową. Jak twierdzi Dawid Sinclair, zwierzęta te nie wykazywały typowych dla stosowania kiepskiej diety objawów degeneracyjnych.

Istnieje tu korelacja z tzw. francuskim paradoksem, czyli stosunkowo wysoką średnią długością życia Francuzów, preferujących  tłuste i wysokokaloryczne pokarmy i znanych z zamiłowania do alkoholu. Jest on jednak spożywany głównie w postaci bogatego w resweratrol czerwonego wina.

Posiada właściwości antydepresyjne

Wiele wskazuje na to, że lampka czerwonego wina zawdzięcza swoje relaksujące właściwości nie tylko zawartym w nim alkoholu. Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo (USA) przeprowadzili badania na myszach, które wykazały, że resweratrol hamuje wydzielanie enzymu PDE4, mającego swój wpływ na rozwój depresji a także innych zaburzeń psychicznych.

Pod wpływem nadmiaru kortykosteronu enzym PDE4 uaktywnia się i osłabia funkcjonowanie innego związku – cyklicznego adenozynomonofosforanu (cAMP), biorącego udział w wielu reakcjach biochemicznych. To prowadzi do powstawania w mózgu zmian zwiększających ryzyko problemów psychicznych.
Naukowcy zaobserwowali, że myszy z aktywnym enzymem PDE4 przejawiały zachowania o podłożu lękowym i depresyjnym.
Mechanizm działania współcześnie stosowanych leków na depresję opiera się na regulowaniu poziomu neuroprzekaźników takich jak serotonina lub noradrenalina. Jednak wciąż prowadzone są intensywne badania nad lekami nowej generacji, w których skład wejść może resweratrol.

 

„Resweratrol może stanowić skuteczną alternatywę dla leków wykorzystywanych w leczeniu pacjentów z depresją i zaburzeniami lękowymi”

– podsumowuje dr Ying Xu, współautorka badania.

 Resweratrol pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

W przeglądzie badań z 2015 roku wykazano, że wysokie dawki resweratrolu zmniejszają nacisk wywierany na tętnice, czyli tzw. skurczowe ciśnienie krwi. Z wiekiem nasze tętnice sztywnieją, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca. Resweratrol uzyskuje efekt obniżający ciśnienie poprzez zwiększenie ilości tlenku azotu.

  Wywiera pozytywny wpływ na profil tłuszczów we krwi

Badania na myszach przeprowadzone w 2016 roku polegało na podawaniu zwierzętom pokarmów bogatych w białka i tłuszcze wielonienasycone, przy jednoczesnej suplementacji resweratrolem.
Ku pewnemu zaskoczeniu naukowcy stwierdzili, że całkowity poziom cholesterolu i masa ciała zwierząt zmniejszyły się, zaś poziom dobroczynnego cholesterolu HDL wzrósł. Badacze podejrzewają, że resweratrol zmniejsza działanie enzymu kontrolującego produkcję cholesterolu

Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, resweratrol ogranicza także utlenianie dobrego cholesterolu LDL. W jednym z badań uczestnicy przyjmowali ekstrakt z winogron, wzbogacony resweratrolem. Po 6 miesiącach przyjmowania poziom utleniania się cholesterolu LDL spadł o 20 % w porównaniu do grupy placebo.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2546476/#b24 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6225181/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5630227/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6164842/