Przychodnia Drozdowski

5 naturalnych past do zębów

Z roku na rok rośnie rynek organicznej żywności, na popularności zyskują także naturalne kosmetyki oraz środki higieny osobistej. Nasila się również trend do sięgania po ziołowe pasty do zębów, z założenia oferujące podobny poziom higieny jamy ustnej jak ich przemysłowe odpowiedniki, jednak bez potencjalnych skutków ubocznych. Spróbujmy przyjrzeć się bliżej kilku dostępnym na polskim rynku pastom do zębów. Co oferują? Jakie zioła i naturalne substancje wchodzą w ich skład i czy rzeczywiście zapewnią nam one odpowiedni poziom ochrony zębów?

Dabur – pasta do zębów z olejkiem goździkowym

Goździki znane są od wieków ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Zawierają one w swoim składzie eugenol, który wykorzystywany jest w gabinetach dentystycznych. Indyjska firma Dabur oferuje ajurwedyjską, naturalną pastę do zębów, nie zawierającą w swoim składzie fluoru. Jej głównym składnikiem jest wymieniony wcześniej olejek goździkowy, pomagający walczyć z nadwrażliwością zębów a także paradontozą. Ze względu na silne właściwości antyseptyczne pasta odświeża oddech, jednocześnie skutecznie zwalczając płytkę nazębną.

Dr. Organic – pasta do zębów z olejem kokosowym

Olej kokosowy to kolejna substancja o potwierdzonych badaniami właściwościach przeciwpróchniczych. Badania wykazały, że regularne stosowanie tego środka jest w stanie poprawić kondycję dziąseł a także zredukować ilość osadu nazębnego. Co jeszcze bardziej znaczące, olej kokosowy hamuje namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy – Streptococcus mutant oraz Lactobacillus.
Nic więc dziwnego, że producenci sięgnęli po olej kokosowy i stworzyli naturalną formułę na bazie krzemionki, płunicy islandzkiej a także olejku z mięty pieprzowej. Jej dodatkową zaletą stanowią właściwości wybielające.

Dental Med – pasta do zębów z mirrą

Mirra ze względu na bardzo silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze od tysiącleci stosowana była w Azji min. do dezynfekowania ran. Współcześnie naturalne preparaty zawierające w składzie mirrę używane są w terapii wielu dolegliwości jamy ustnej.
Pasta do zębów niemieckiej firmy Dental Med zawiera w swoim składzie olejek herbaciany a także ksylitol, posiadające właściwości antybakteryjne. Z kolei naturalne mikrodrobinki węglanu wapnia odpowiedzialne są za usuwanie kamienia nazębnego. Pasta nie zawiera syntetycznego fluoru ani mentolu.

Organic People Extra White

Jak sama nazwa wskazuje, pasta dedykowana jest do likwidowania przebarwień na zębach oraz usuwania płytki. Za takie działanie odpowiadać ma aktywny kompleks na bazie krzemionki i papainy, jednocześnie chroniący zęby przed powstawaniem kolejnych przebarwień. Krzem znany jest również z wzmacniającego wpływu na szkliwo zębów, zaś olejek z drzewa herbacianego pomaga chronić zęby przed próchnicą ze względu na swoje silne właściwości antyseptyczne.

Babuszka Agafia – organiczna solna pasta do zębów

Organiczna past do zębów skomponowana na bazie receptury zielarzy zza naszej wschodniej granicy.
Oparta jest o kompleks pięciu naturalnych olejków: olej pichtowy, olej z liści melisy lekarskiej, olej z orzeszków cedrowych, olej z liści mięty pieprzowej, olej z liści eukaliptusa – wszystkie z nich wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Oprócz tego znajdziemy w składzie żel aloesowy, szczególnie pomocny w stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł.
Z kolei sól RAPA z syberyjskiego jeziora błotnego „Ostrownoje” charakteryzuje niezwykle bogactwo naturalnych minerałów, takich jak potas, sód, magnez, wapń, cynk, fluor, brom, jod, siarczan.
Sól ta wykazuje również właściwości przeciwutleniajace, bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Bibliografia:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2225411017300457

Exit mobile version