Ocet jabłkowy używany był od zarania dziejów. Wiemy, że słynny grecki lekarz Hipokrates zwany także Ojcem Medycyny stosował ocet jabłkowy do leczenia różnych dolegliwości. Działo się to w IV wieku przed Chrystusem. Jednak tradycja Starożytnej Grecji wyrosła z otwarcia na wpływy i wiedzę znacznie starszych cywilizacji, istniejących od tysiącleci na terenach dzisiejszego Bliskiego Wschodu, takich jak Egipt i Mezopotamia.
Ocet jabłkowy znany był Babilończykom, Asyryjczykom a także tajemniczym Fenicjanom.

Współczesne badania naukowe potwierdziły szereg  dobroczynnych właściwości octu.
Zacznijmy jednak od przyjrzenia się w jaki sposób owa cenna dla zdrowia substancja substancja powstaje.

Jak powstaje ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy wytwarzany jest w dwuetapowym procesie. Najpierw rozdrobnione jabłka wystawia się na działanie drożdży inicjujących proces fermentacji. W ten sposób cukry konwertują w alkohol. Następnie dodaje się kultury bakterii, zmieniające alkohol w kwas octowy – czyli główny składnik aktywny octu. To on nadaje płynowi silny zapach i smak. Z reguły jego stężenie waha się w granicach 5-6 %.

Organiczny ocet zawiera także substancję znaną jako matka octu, składającą się z pasm enzymów, białek i kultur bakterii. To one nadają octowi charakterystyczną mętność. Istnieją przypuszczenia, że to matka odpowiedzialna jest za szereg ważnych właściwości octu.

Właściwości antybakteryjne

Ocet jabłkowy posiada właściwości antybakteryjne. Z tego powodu w Starożytności i Średniowieczu używano go do oczyszczania i dezynfekcji różnego rodzaju ran. Z powodzeniem stosowano ocet także przy grzybicy, wszawicy i leczeniu brodawek a także zmian skórnych.
Ludzie stosowali ocet do konserwowania żywność, co potwierdziły współczesne badania.

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 charakteryzuje się wysokim poziomem cukru we krwi i związaną z nim insulino-opornością. Jednak współcześnie uważa się, że wiele chorób przewlekłych a także sam proces starzenia się organizmu związany jest pośrednio i bezpośrednio z hiperglikemią (podwyższonym poziomem glukozy we krwi).
Co możemy zrobić, by zredukować wahania cukru?
Przede wszystkim należy unikać spożywania prostych form węglowodanów, takich jak słodycze, białe pieczywo czy makarony. Jednak istnieje kilka ziół i substancji, stabilizujących poziom glukozy we krwi. Badania wykazały, że ocet jabłkowy może poprawiać wrażliwość na insulinę o 19-34% nawet w przypadku spożycia posiłku wysoko-węglowodanowego. Przyczynia się to do znacznego obniżenia poziomu glukozy we krwi. 5 zdrowym osobom po spożyciu 50g białego chleba podano ocet jabłkowy, co wywołało obniżenie stężenia cukru we krwi aż o 31,4 %.
W ramach innego eksperymentu podawano przed snem ocet jabłkowy w ilości 2 łyżek, co skutkowało obniżeniem stężenia glukozy o 4% następnego ranka.

Redukcja wagi

Tak, ocet jabłkowy pomaga w odchudzaniu. Według jednego z badań wykazano, że spożycie octu przed posiłkiem o wysokiej zawartości węglowodanów zwiększa uczucie sytości, co wpływa na ogólne obniżenie ilości spożywanych w ciągu dnia kalorii. Co więcej, regularne przyjmowanie octu skutkuje redukcją otyłości brzusznej i ogólna utrata wagi.

1 łyżka stołowa prowadziła do utraty 1,2 kg wagi, zaś 2 łyżki skutkowały redukcją o 1.7kg na przestrzeni 3 miesięcy. Nie są to wysokie wartości, jednak uczestnicy eksperymentu nie wprowadzili żadnych innych zmian w swoim sposobie odżywania.

Serce i układ krążenia

Choroby serca i układu krążenia należą do głównych przyczyn zgonów w świecie cywilizowanym. Okazuje się, że niektóre z czynników ryzyka może niwelować regularne spożywanie octu jabłkowego. Chodzi przede wszystkim o poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Co ciekawe, badania na zwierzętach wykazały, że ocet obniża także ciśnienie krwi, czyli główny faktor ryzyka rozwoju chorób układu krążenia.

Zdrowa skóra

Od zarania dziejów ocet jabłkowy stosowany był jako remedium na rożnego rodzaju dolegliwości skórne. Wynikało to z silnych przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych octu, z czego sprawę zdawał sobie już Hipokrates. Niektórzy używają rozcieńczonego octu jabłkowego do płukania twarzy i bardzo sobie chwalą zbawienny wpływ octu na koloryt i ogólną kondycję skóry.

Jak stosować ocet jabłkowy?

Najprostszym i wypróbowanym sposobem jest przyjmowanie 1-2 łyżek stołowych octu rozcieńczonych w szklance wody przed lub wraz z posiłkiem. Przy czym warto zacząć od mniejszych dawek by wyrobić tolerancję organizmu.
Ocet można dodawać także bezpośrednio do potraw, coraz popularniejsze są także różnego rodzaju marynaty. Na zdrowie!

Referencje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30553888/ 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/ 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31140380/ 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5532206/