Przychodnia Drozdowski

8 pokarmów dla zdrowych zębów i dziąseł

Jama ustna jest jednym z obszarów naszego ciała szczególnie podatnych na dolegliwości wywołane kiepską dietą. Jak powszechnie wiadomo, pokarmy i napoje bogate w cukier nasilają próchnicę zębów.  Z drugiej strony dobrze zbilansowane posiłki  zdecydowanie przyczyniają się do zachowania naszych zębów i dziąseł w dobrej kondycji.
Przyjrzyjmy się liście produktów spożywczych, na które w tym kontekście powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Zielone warzywa liściaste

Zielone warzywa liściaste tradycyjnie zajmują bardzo wysoką pozycje na liście najbardziej bogatych w składniki odżywcze pokarmów. Z jednej strony pełne są witamin, minerałów i związków biologicznie czynnych, z drugiej zaś – ze względu na niską kaloryczność – nie tuczą. Szpinak, brokuły czy jarmuż zawierają spore ilości wapnia, budującego szkliwo zębów. Oprócz tego cennego pierwiastka nasze dziąsła potrzebują także zawartych w warzywach cennych witamin z grupy B, w tym także kwasu foliowego.

Zielona herbata

Zielona herbata nie od dziś wymieniana jest jako jeden z najzdrowszych napojów, co potwierdziło wiele badań. Nasze zęby skorzystają na wysokiej zawartości fluoru – szklanka herbaty dostarcza przeciętnie 0,2 mg tego cennego pierwiastka. Wzmacnia on szkliwo a także  pomaga zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł. Inną pozytywną właściwością zielonej herbaty jest jej działanie antybakteryjne.

Sery

Nie jest tajemnicą, że wszelkiego rodzaju nabiał należy do grupy produktów szczególnie bogatych w wapń.
Badania naukowe dowiodły także, że spożywanie sera podnosi poziom PH w ustach, tym samym bezpośrednio zmniejszając ryzyko powstawania próchnicy.

 

Jogurt i kefir

Oba te napoje są szczególnie bogate w bakterie probiotyczne, wpływające na funkcjonowanie całego układu pokarmowego.
Badania dowiodły,  że probiotyki stabilizują także florę bakteryjna jamy ustnej.

Jabłka

Ogólnie uważa się, że słodkie owoce nie wywierają szczególnie pozytywnego wpływu na nasze zęby. Jednak i od tej reguły istnieją wyjątki. Jednym z nich są jabłka.   Owoce te stymulują  produkcję śliny, działającej bakteriostatycznie w obrębie jamy ustnej, a także oczyszczającej zęby z resztek pokarmowych. Okazuje się, że zjedzenie jabłka może wywrzeć efekt podobny do szczotkowania zębów. Ma to znaczenie w sytuacjach, w których z rożnych powodów nie  nie mamy możliwości sięgnięcia po szczoteczkę.

Pełnoziarniste pieczywo

Dobrej jakości  pełnoziarniste pieczywo bogate jest w magnez, którego niedobory maja wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Z kolei równowaga pomiędzy poziomami wapnia, fluoru i magnezu ma kluczowe znacznie dla zdrowia naszych zębów. W pełnych ziarnach zbóz znajdziemy także witaminy z grupy B, a także cenne pierwiastki śladowe.

Migdały

Jeśli szukamy smacznej a przy tym pożytecznej  dla naszych zębów przekąski, powinniśmy pomyśleć o migdałach. Są one bogate wapń a jednocześnie nie zawierają szkodzącego szkliwu zębów cukru. Migdały to także obfite źródło wielu  innych substancji odżywczych, wśród których wymienić trzeba witaminę B2, witaminę E, potas oraz błonnik.

Goździki

Goździki zawierają w sobie eugenol – substancję o silnych właściwościach antybakteryjnych. Jeśli chcemy odświeżyć oddech,  nie zawsze musimy sięgać po gumę do żucia. Wystarczy żuć przez kilka minut 1-2 goździki.  Z kolei gdy dopadnie nas nagły  ból zęba możemy spróbować tego samego sposobu, zanim sięgniemy po tabletkę przeciwbólową i udamy się do dentysty.

Referencje:
https://www.cambridge.org/core/journals/public-health-nutrition/article/diet-nutrition-and-the-prevention-of-dental-diseases/1F48A25A0CCF758FACA41ACAF1151B50
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9319718/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7551577/

Exit mobile version