Przychodnia Drozdowski

Alkohol – wróg pożytecznych bakterii

Chłodny, jesienny lub zimowy wieczór. Po długim i stresującym dniu chętnie sięgamy po lampkę wina lub szklankę z drinkiem. Po chwili czujemy przyjemne odprężenie…
Nie od dziś wiadomo, że picie alkoholu może zwiększać ryzyko powstawania wielu chorób, wśród których w pierwszej kolejności zazwyczaj wymienia się choroby serca. Najnowsze badania wykazały, że do listy zagrożeń należy dodać niektóre nowotwory a także… demencję.

Otwartym pozostawało pytanie o konkretne procesy fizjologiczne, które uruchamia nadmierna konsumpcja wysokoprocentowych trunków. Odpowiedzi przyszły szybko i były dość zaskakujące.
Wiadomo było, że alkohol oddziałuje na receptory w ośrodkowym układzie nerwowym, regulujące ciśnienie krwi. Gwałtowne jego wahania mogą prowadzić do powstawania nadciśnienia.
Nie jest także tajemnicą, że w około 10 % przypadków alkohol odpowiada za powstawanie  zwiększonego napięcia przedmiesiączkowego.

Alkohol a pożyteczne i szkodliwe bakterie

Najnowsze badania zespołu naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku wykazało, że napoje alkoholowe mogą wywoływać poważne zmiany w mikrobiomie w jamie ustnej, co w konsekwencji wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.
Odkrycia uczonych wskazują, że choć wieczorny drink lub piwo pomagają się rozluźnić i zapomnieć o stresującym dniu, mogą także sprzyjać rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów w jamie ustnej, a jednocześnie powstrzymywać wzrost sprzyjających zdrowiu kultur bakterii probiotycznych.

„Nasze badania wskazały konkretne dowody na to, że picie jest szkodliwe dla utrzymania równowagi mikrobiologicznej w jamie ustnej. Mogą również pomóc wyjaśnić, dlaczego picie alkoholu a także palenie tytoniu prowadzi do niekorzystnych zmian mikrobiomu, związanych z nowotworami i chorobami przewlekłymi”.

Badanie obejmowało 1044 dorosłych osób w wieku 55-87 lat, . Wszyscy uczestnicy byli zdrowi w chwili rozpoczęcia eksperymentu. Pobrano od nich próbki bakterii z jamy ustnej oraz informacje o nawykach związanych ze spożywaniem alkoholu.

270 osób spośród grupy kontrolnej było abstynentami, 614 uważało się za osoby konsumujące alkohol w umiarkowanych ilościach, zaś 160 badanych przyznało, że spożywa duże ilości alkoholu.

Następnie naukowcy przeanalizowali próbki mikrobiomu i zestawili te wyniki z danymi na temat nawyków spożywania alkoholu uczestników badania. Chodziło o to, by zrozumieć, jakie gatunki bakterii preferują środowisko w którym obecny jest alkohol, a jakim gatunkom mikroorganizmów on nie sprzyja.
Okazało się, że spożywanie alkoholu prowadzi do rozwoju niektórych szkodliwych bakterii w jamie ustnej – mianowicie tych należących do gatunku Bacteroidales , Actinomyces i Neisseria . Jednocześnie zdrowe bakterie – takie jak te z gatunku Lactobacillales – sprzyjające zapobieganiu niektórym chorobom, nie mogą prawidłowo się rozwijać w środowisku jamy ustnej osób pijących.

„Pijacy” – pisali autorzy badania – ” zredukowali występowanie Lactobacillales (…) Inne gatunki bakterii, które są potencjalnie patogenne, rozwinęły się na skutek zwiększonego spożycia alkoholu.”

Mikroflora a choroby serca i nowotwory

Dzięki wcześniej przeprowadzonym badaniom wiadomo, że nadmiar szkodliwych bakterii może prowadzić do rozwoju chorób serca, nowotworów jelita grubego a także szyi i głowy.

„Dowody wskazują, że nierównowaga (dysbioza) flory bakteryjnej jamy ustnej jest związana ze schorzeniami takimi jak zapalenie przyzębia i próchnica zębów a potencjalnie także choroby ogólnoustrojowe, w tym nowotwory przewodu pokarmowego i choroby sercowo-naczyniowe”

Sugestia naukowców zespołu badawczego z Uniwersytetu w Nowym Jorku jest prosta – dla własnego dobra należy ograniczyć spożycie alkoholu, co może nie tylko zapobiec powstawaniu wielu schorzeń, lecz także pomóc zatrzymać postęp tych już istniejących. Jednocześnie badacze podkreślili, że niezbędne są dalsze badania pozwalające określić wpływ konkretnych gatunków napojów alkoholowych na mikroflorę. Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia znaczących różnic w mikrobiomie u osób preferujących tylko piwo czy wino a miłośnikami wysokoprocentowych trunków.

Przyszłe badania powinny również uwzględnić wpływ picia alkoholu na funkcjonowanie kultur bakterii jamy ustnej. Lepsze zrozumienie przyczyn i konsekwencji zdrowotnych nierównowagi bakteryjnej może prowadzić do powstania nowych, ukierunkowanych na mikrobiomy metod zapobiegania chorobom.

Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29685174
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2614138/

Exit mobile version