Przychodnia Drozdowski

Ashwagandha- niezwykłe leki z naturalnej apteki

Ludzie od zarania dziejów szukali roślin, które leczyłyby choroby, wzmacniały ciało, wyostrzały zmysły czy też po prostu przynosiły spokój i ukojenie. Współcześnie świadomość  niezwykłych właściwościach roślin odradza się,  wspierana przez coraz bardziej obiecujące wyniki badań. To właśnie nauka często potwierdza tradycyjną wiedzę  o zastosowaniach dla leczniczych ziół, rozwijaną  i przekazywaną niegdyś przez pokolenia.  Proces jej gromadzenia zapoczątkowany został  przez szamanów i  uzdrawiaczy w zamierzchłej przeszłości gatunku ludzkiego.

Jednak syntetyczne specyfiki są stosunkowo młodym wynalazkiem, pierwsze pojawiły się wraz z nastaniem rewolucji przemysłowej i towarzyszącym jej rozwojowi nauki. Ludzie zaczęli rozumieć podstawowe zasady, jakimi rządzi się Matka Natura, jednak prawdopodobnie wraz z powstaniem wąskich specjalizacji zapomnieli o holistycznym podejściu do zdrowia i ciała ludzkiego.

Ashwagandha – korzeń i owoce

 

Moc ziół

W społeczeństwie rośnie świadomość tych faktów. Ludzie intuicyjnie zwracają swoją uwagę w stronę ziół. W naszej części świata wiedza o ich niezwykłych właściwościach jest już nieco zapomniana, natomiast w mniej „cywilizowanych” rejonach planety nadal ma się dobrze. W krajach takich jak Chiny medycyna tradycyjna posiada ten sam status co jej akademicka odpowiedniczka.

 Ashwagandha – skarb ajurwedyjskiej apteki

Również Ajurweda, starożytny system medycyny indyjskiej skodyfikowany przez mędrców Ćarakę i Suszrutę w VII w. p.n.e. zawiera bogatą wiedzę o niezwykłych właściwościach minerałów i ziół. Znakomitym przykładem może być Ashwagandha (Withania Somnifera), zwana także indyjskim żeń-szeniem – ze względu na silne właściwości adaptogenne. Termin ten wywodzi się z greki: adapto– przystosowanie się, gen-powodujący. Mamy więc tu do czynienia z substancją umożliwiającą organizmowi zaadaptowanie się do tzw. niekorzystnych czynników środowiskowych, takich jak stres, zanieczyszczenia czy obciążenia fizyczne.

Jednak w przeciwieństwie do stymulantów adaptogeny działają wielokierunkowo: Jeśli potrzebna jest nam energia i koncentracja, by sprostać wymaganiom pracy, ashwagandha stanie na wysokości zadania z równym powodzeniem, jak wówczas, gdy będziemy już zmęczeni i ułożymy się do snu. Tak więc kiedy trzeba, to ajurwedyjskie zioło doda nam sił lub zregeneruje, w zależności od tego, czego w danej chwili potrzebujemy.

Mózg w potrzebie

Z wielu badań prowadzonych przez zachodnie ośrodki naukowe wynika, że ashwagandha posiada znacznie szerszy zakres leczniczych właściwości, niż do tej pory sądzono. Nie tylko stymuluje naszą witalność, lecz również jest w stanie podnosić odporność immunologiczną czy neutralizować wolne rodniki. Jak dowiedli naukowcy z Toyama Medical and Pharmaceutical Uniwersity w Japonii, ashwaghanda wpływa na regenerację aksonów mózgowych, czyli wypustek za pomocą których neurony przekazują impulsy nerwowe komórkom ciała. Oznacza to, że zioło może to zapobiegać i leczyć choroby związane ze zmianami degeneracyjnymi w mózgu, takimi jak np. jak choroba Alzheimera.

Znakomity antydepresant

Znane są także właściwości antydepresyjne ashwaghandy, których siłę porównać można do farmaceutyków. Dla przykładu, w badaniach dotyczących niepokoju i depresji dowiedziono, że ashwagandha może być równie skuteczna w zwalczaniu objawów tych chorób, co silne leki jak lorazepam czy imipramina. Warto dodać, że farmaceutyki te to silne substancje psychotropowe, metabolizowane w wątrobie i wywołujące określone skutki uboczne, z uzależnieniem włącznie. W innym badaniu podawano ashwagandhę 30 pacjentom, cierpiącym na nerwicę lękową. W dwóch dawkach podzielonych aplikowano 40 ml wyciągu, przez czas jednego miesiąca. Okazało się, że pod koniec tego okresu większość objawów takich jak ataki lęku i fobie ustąpiła. Z kolei amerykańscy psychiatrzy odnotowali użyteczność ashwagandhy w przypadku leczenia choroby maniakalno-depresyjnej, psychozy alkoholowej a nawet schizofrenii. Terapia w tym przypadku trwała od 45 do 60 dni.

Na anglojęzycznych portalach medycznych dostępne są wyniki badań nad działaniem ashwagandhy, prowadzonych przez różne ośrodki naukowe na całym świecie. Bardzo obiecująco wygląda sprawa możliwego zastosowania „indyjskiego żeń-szenia” w onkologii, profilaktyce starzenia i osteoporozy  a także zaburzeniach seksualnych.

 

 

Żródła:

http://www.lef.org/magazine/mag2006/jun2006_report_ashwa_01.htm

http://www.thorne.com/altmedrev/.fulltext/11/4/269.pdf

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12508132

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16597369?ordinalpos=38&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22529644

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=ashwagandha

Exit mobile version