Przychodnia Drozdowski

Bycie pesymistą lub optymistą może wpływać na jakość Twojego snu

Najnowsze  badania wskazują na istnienie związku między optymistycznym usposobieniem człowieka a jakością jego snu.

Bezsenność to jedna z najszybciej postępujących chorób cywilizacyjnych. W samych Stanach Zjednoczonych blisko 1/3 populacji śpi zbyt krótko, by organizm miał szanse w pełni zregenerować swoje siły.
Jak wiadomo, istnieje wiele czynników mogących zarówno poprawić jak i pogorszyć jakość nocnego wypoczynku. Odpowiednio zbilansowana dieta i ćwiczenia mają wielki wpływ nie tylko na nocną regenerację organizmu, lecz także ogólne zdrowie. Oczywistym jest, że na sen negatywnie oddziałują stres, przewlekłe przemęczenie a często także związana z nimi konsumpcja alkoholu.
Najnowsze badania sugerują jednak, że także nasze nastawienie psychiczne może ograniczać lub znacząco podnosić jakość snu.

Badania opublikowane na łamach czasopisma Behavioural Medicine wykazały, że optymiści śpią lepiej. Prawdopodobnie ma to związek z lepszym stanem ich układu sercowo-naczyniowego, na co wskazywały wcześniejsze dane.


Nastawienie psychiczne a sen

Grupa  3548 osób w wieku 32-51 została poddana badaniom mający na celu określenie ryzyka rozwoju zwyrodnień tętnic wieńcowych (choroby wieńcowej).
Przy okazji podjęto próbę określenia poziomu optymizmu uczestników, przy pomocy pięciostopniowej skali Likerta. Zawiera ona stwierdzenia wyrażające różne stopnie aprobaty lub dezaprobaty, od „zdecydowanie zgadzam się” do „zdecydowanie nie zgadzam się”

Stwierdzenia zawierały zarówno pozytywne konstatacje ( „Zawsze jestem optymistą co do mojej przyszłości”) jak i te negatywne ( „Nie oczekuję, że wszystko pójdzie po mojej myśli”).
W ramach eksperymentu uczestnicy raportowali o jakości swojego snu, wymieniając liczbę dobrze przespanych godzin a także wszelkie zaburzenia snu i bezsenność.

Niektórzy uczestnicy badania wypełniali bardzie szczegółowe ankiety jak również nosili urządzenia monitorujące jakość i przebieg snu.
Aby ocenić związek między optymizmem a jakością snu, naukowcy zastosowali metody analizy regresji wielowymiarowej.

Optymiści rzadko cierpią na bezsenność

Uczestnicy z najlepszymi wyższymi wynikami spali przeciętnie 6-9 godzin każdej nocy i w przypadku 74% z nich – rzadziej cierpieli na bezsenność.

Jak przekonuje dr . Rosalba Hernandez:

„Wyniki tego badania ujawniły znaczące powiązania między optymizmem a jakością snu, i to po uwzględnieniu szerokiego wachlarza czynników, w tym danych socjodemograficznych, kondycji zdrowotnej czy występowania objawów depresyjnych”

„Brak odpowiedniej ilości i jakości snu wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym wyższym ryzykiem rozwoju otyłości , nadciśnienia tętniczego i innych czynników” – dodaje.

„ Optymizm dyspozycyjny – przekonanie, że w przyszłość rysuje się w dobrych barwach – stał się psychologicznym atutem o szczególnym znaczeniu dla lepszego stanu zdrowia”.

Optymiści częściej i chętniej angażują się w aktywne rozwiązywanie sobie z problemami a także interpretują stresujące zdarzenia w bardziej pozytywny sposób, zmniejszając natężenie obsesyjnych myśli, co znacząco wpływa na podniesienie jakości snu.

Bibliografia:

https://www.researchgate.net/publication/334660467_The_Association_of_Optimism_with_Sleep_Duration_and_Quality_Findings_from_the_Coronary_Artery_Risk_and_Development_in_Young_Adults_CARDIA_Study
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4509598/
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-08/uoia-ops080719.php

Exit mobile version