Przychodnia Drozdowski

Ciemna czekolada i czerwone wino odmładzają komórki

Czerwone wino i ciemna czekolada nie od dziś znajdują rzesze zwolenników, ceniących je za walory smakowe i relaksacyjne. Jednak jak potwierdzają badania naukowe, cenne związki zawarte w tych pokarmach mogą także potencjalnie odmładzać komórki naszego ciała.
Naukowcy z brytyjskich uniwersytetów w Exeter i Brighton udowodnili, że starzejące się i nieaktywne komórki mogą odzyskać pierwotną witalność pod wpływem substancji zwanych analogami resweratrolu.

Ekspresja genów

Wiadomo że wraz z wiekiem wiele genów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie komórek organizmu słabnie a nawet całkowicie „wyłącza się”. Mechanizm ten znany jest ekspresja genów i polega na odczytaniu zapisu informacji genetycznej i przełożenie jej na konkretne procesy biochemiczne zachodzące w komórce.

Brytyjscy naukowcy postanowili wprowadzić bezpośrednio do komórek tzw. analogi resweratrolu, powszechnie występujące w ciemnej czekoladzie, czerwonym winie a także jagodach. Ku swojemu zaskoczeniu zaobserwowali, że starzejące się komórki wznowiły zatrzymane procesy podziału, przy jednoczesnym wydłużeniu teleomerów, których długość wraz z wiekiem zmniejsza się.

Jednym z problemów zwiększonej podatności na choroby w wieku podeszłym jest obecność w w tkankach ciała dużej ilości starzejących się komórek, które mimo wykazywania oznak życia nie funkcjonują w sposób prawidłowy. Przekłada się to na starzenie się organizmu a także rozwój wielu chorób związanych z postępującym wiekiem.

Dr Eva Latorre, pracownik naukowy Uniwersytetu w Exeter była zaskoczona rozmiarem i szybkością zmian zachodzących w komórkach pod wpływem podania analogów resweratrolu:

 Kiedy zobaczyłam, że niektóre komórki odmładzają się, nie mogłam w to uwierzyć. Stare komórki wyglądały jak młode. To było jak magia – powiedziała.
– Powtarzałam eksperymenty kilka razy i w każdym przypadku komórki odmładzały się. Jestem bardzo podekscytowana ogromnym potencjałem tych badań – zaznaczyła

 


Dlaczego się starzejemy

Warto dodać, że pod wpływem wielu przełomowych badań naukowych prowadzonych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat ewolucji uległ także pogląd na przyczyny starzenia się organizmu.
Współcześnie uważa się, że podstawowym problemem jest zaburzona wraz z wiekiem ekspresja genów, która przekłada się na nieprawidłowe funkcjonowanie komórek. Jednak sam zapis genetyczny nie ulega uszkodzeniu, problemem jest natomiast prawidłowy odczyt zawartych w nim informacji . Przypomina to nieco zdartą płytę winylową, z której po latach odtwarzania płynie muzyka coraz bardziej odbiegająca jakością od walorów pierwotnego nagrania.
Nowoczesne terapie przeciwstarzeniowe skupiają się więc na przywróceniu pierwotnej ekspresji genów, w czym pomagają związki takie jak min. resweratrol i jego pochodne.

Bibliografia:
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/11/171107113145.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6099584/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5465250/ 

Exit mobile version