Chirurgia szczękowo – twarzowa to dość szeroka dziedzina medycyny, łącząca elementy stomatologii, chirurgii plastycznej z medycyną ogólną. W praktyce często dzieje się tak, że specjalista chirurgii szczękowo – twarzowej wkracza do akcji tam, gdzie stomatolog lub chirurg plastyczny są bezradni. Dotyczy to przypadków uszkodzeń lub zniekształceń jamy ustnej, leczenia przewlekłych stanów zapalnych, lecz także ekstrakcji zębów mądrości czy wstawiania implantów.

Uszkodzenia i wady wrodzone w obrębie twarzoczaszki

Wysunięta żuchwa , zgryz otwarty, zgryz głęboki czy tyłozgryz to jak sama nazwa wskazuje – jedne z najczęściej spotykanych wad zgryzu. Do zniekształcenia twarzoczaszki może dojść także w wyniku urazów mechanicznych – poważnego wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może również podnieść walory estetyczne twarzy pacjenta, poprzez nadanie pożądanego kształtu czy proporcji podbródkowi.

Stany zapalne w obrębie jamy ustnej

Istotną przesłanka do skorzystania z usług chirurgii szczękowo-twarzowej są także nawracające lub przewlekłe stany zapalne. Torbiel zlokalizowana w trudno dostępnym miejscu zatok szczękowych również może wymagać specjalistycznej interwencji. Taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, ponieważ konieczne jest nacięcie błony śluzowej jamy ustnej, by dotrzeć do kości dotkniętej zmianami zapalnymi.

Zęby zatrzymane

Inną przyczyną pojawienia się silnego stanu zapalnego są tzw. zęby zatrzymane. Schorzenie to pojawia się, gdy wzrost zębów (najczęściej ósemek) zostaje zatrzymany, przez co nie przebijają się one przez błonę śluzową jamy ustnej. Skutkiem tego zjawiska może być nie tylko wspomniany wcześniej stan zapalny i towarzyszący mu silny ból, lecz także wypychanie i zmiana  położenia prawidłowych zębów.

Implanty

Ubytki w zębach powstawać mogą z wielu przyczyn. Jedną z najczęściej spotykanych są zaniedbania w higienie jamy ustnej, lecz także przewlekłe choroby jak cukrzyca, postępująca osteoporoza czy palenie tytoniu. Jednak zęby stracić można także w wyniku urazów mechanicznych, wypadków lokomocyjnych czy innych zdarzeń losowych. Wówczas do akcji wkracza chirurg szczękowo-twarzowy, oferujący możliwość uzupełnienia braków w uzębieniu przez wszczepienie nowoczesnych implantów bikortykalnych, nie bez powodu znanych także jako implanty w 3 dni. Rozwiązanie to ma wiele zalet, przede wszystkim zapewnia pełną funkcjonalność i estetykę, na poziomie zbliżonym do zębów naturalnych. Oprócz tradycyjnych implantów dwufazowych, współczesna implantologia stomatologiczna oferuje pacjentom także wspomniane wyżej implanty bikortykalne . Ich podstawową zaletą jest krótki czas leczenia – implanty w 3 dni zapewniają pełną funkcjonalność już w 72 godziny po pierwszym zabiegu. Z tego powodu bardzo często potocznie określa się je jako implanty w 3 dni.