Przychodnia Drozdowski

Elektryczna czy tradycyjna szczoteczka do zębów? Która lepsza?

Na rynku od lat obok tradycyjnych szczoteczek do zębów dostępne są także ich elektryczne odpowiedniki. Jedne i drugie mają swoich zwolenników i przeciwników. Spróbujmy przyjrzeć się bliżej ich zaletom i wadom, w oparciu o dostępne badania.

Jak wiadomo, regularne szczotkowanie zębów to podstawa higieny jamy ustnej i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów właściwie pojętej profilaktyki zdrowotnej . Producenci twierdzą, że szczoteczki elektryczne wykazują większą efektywność w usuwaniu kamienia nazębnego, a to ze względu na ilość ruchów na minutę, której nie sposób uzyskać za pomocą szczoteczki konwencjonalnej. Badania zdają się potwierdzać tę tezę. Po trzech miesiącach regularnego stosowania elektrycznego urządzenia płytka nazębna zmniejszyła się o 21 % a stany zapalane dziąseł o 11 %. W porównaniu do tradycyjnych szczoteczek jest to wynik zaskakująco dobry.

Jak prawidłowo używać elektrycznej szczoteczki do zębów?

Fakty są takie, że elektryczna szczoteczka wykonuje większość pracy za nas. Bardzo często producenci w instrukcji dołączonej do urządzenia uczulają nas, by zrezygnować z nawyków towarzyszących tradycyjnemu szczotkowaniu. Mowa tu np.o dociskaniu szczoteczki do zębów w celu uzyskania lepszych efektów. W przypadku urządzenia elektrycznego nie ma takiej potrzeby, gdyż zadanie wykonane jest dzięki dużej ilości ruchów wibrującej głowicy na minutę.
Ponieważ intensywność takiego zabiegu jest wysoka, wystarczy myć zęby 2 do 3 minut, trzymając szczoteczkę pod kątem około 45 stopni do powierzchni zębów.

Innym ułatwieniem związanym z użytkowaniem elektrycznej szczoteczki do zębów może być wbudowany zegar, wskazujący rzeczywisty czas trwania całej czynności.
Co ciekawe, istnieją badania wskazujące na fakt, że używając elektrycznej szczoteczki, mamy tendencję do większego skupienia się na wykonywanej czynności.
Z kolei inne badania sugerują, że elektryczne urządzenia ułatwiają utrzymanie higieny w jamie ustnej osobom noszącym aparaty ortodontyczne.

Dzieci lubią dobra zabawę

Wielu z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak ciężko bywa namówić nasze pociechy do regularnego szczotkowania zębów. Wydaje się, że szczotkowanie zębów za pomocą szczoteczki elektrycznej jest dla nich ciekawsze, przez co zwiększa się szansa na wyrobienie u pociech prawidłowych nawyków.

Tradycyjne szczoteczki do zębów – za i przeciw

Ręczne szczoteczki do zębów mają kilka istotnych zalet. Przede wszystkim są niedrogie i powszechnie dostępne –znajdziemy je w każdym kiosku i markecie. Nie wymagają również długiego procesu ładowania, a więc pozostają gotowe do użycia przez cały czas. Do tego są lekkie i poręczne, co ma znacznie, gdy podróżujemy.
Jednak badania wykazały, że ręczne szczotkowanie nie jest pozbawione wad. Okazuje się, że niektórzy z nas mają tendencję do zbyt zdecydowanego szczotkowania zębów, co w konsekwencji może naruszać szkliwo i podrażniać dziąsła.
Trudniej jest take kontrolować czas trwania zabiegu higienicznego, gdy nie mamy wbudowanego zegara, jak to ma miejsce w przypadku szczoteczki elektrycznej. To również prowadzić może do nadmiernego lub niedostatecznego efektu.

Kiedy wymienić szczoteczkę do zębów

Zarówno tradycyjne jak i elektryczne szczoteczki do zębów powinny być wymieniane co 3 do 4 miesięcy. W przypadku urządzenia zasilanego prądem chodzi oczywiście o samą głowicę.
Występują one w wielu wersjach, dedykowanych np. do wybielania zębów. Badania wykazały, że wskazane jest używanie stosunkowo miękkiego włosia, nie narażającego szkliwa i dziąseł na podrażnienia.

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0011518/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11475710

Exit mobile version