Nie wszyscy wiedzą, że odtworzenie braków w uzębieniu za pomocą implantów dentystycznych Bicon może być mniej kosztowne, bardziej niezawodne i wymagać mniej liczby wizyt w porównaniu z przywracaniem zębów za pomocą leczenia kanałowego lub protez dentystycznych.
System Bicon – geneza
W 1892 roku niemiecki chirurg Julius Wolff opublikował wyniki badań wskazujących, że architektura kości ma charakter dynamiczny – zmienia swój zewnętrzny kształt i wewnętrzną strukturę w odpowiedzi na działający na nią nacisk. Świadomość tego faktu legła u podstaw projektu implantów BICON. Implant ma być krótki, charakteryzować się duża biokompatybilnością a także w sposób równomierny rozkładać na kości szczęki siły działające przy procesach przeżuwania pokarmu. Naukowcy zdawali sobie sprawę, że efekt ten nie zostanie osiągnięty bez uwzględnienia szerokiego wachlarza faktorów biologicznych, mechanicznych a także materiałowych. Zintegrowanie wszystkich wyżej wymienionych czynników i umiejętne przekucie ich w użytkowe właściwości implantu będzie tu kluczem do sukcesu.
Właściwości implantów Bicon
Odpowiedni kształt implantu w dużej mierze determinuje jego właściwości mechaniczne. Implanty Bicon charakteryzuje wiele zalet niemożliwych do uzyskania w przypadku implantów o innym kształcie. W tym przypadku gojenie się kości przebiega inaczej w porównaniu z tradycyjnymi implantami wyposażonymi w gwint. Bardzo utrudnione jest również przenikanie bakterii do podstawy implantu ze względu na zastosowanie stopniowego zwężenia stożkowego. Dodatkowo zaawansowany łącznik umożliwia regulację pozycji korony implantu w zakresie 360°. Taki sposób osadzenia praktycznie eliminuje możliwość wystąpienia infekcji bakteryjnej tkanek, prowadzących do zapalenia kości i rozchwiania implantu.
Zalety dla pacjenta i dla lekarza
Właściwości te maja kluczowe znaczenie zarówno z punktu widzenia pacjenta jak i lekarza. Zastosowanie 360- stopniowej regulacji łącznika daje możliwość cementowania koron poza jamą ustną leczonego jak również stosowanie metod bezcementowej i bezśrubowej korony zintegrowanej z łacznikem (IAC) Stwarza to możliwość sprawnego i precyzyjnego dopasowania implantu.
Z kolei pochyły kołnierz implantu Bicon gwarantuje wysoka estetykę lecz także w odpowiedni sposób rozkłada obciążenia na kości wyrostka zębodołowego.
Zwiększona powierzchnia integracji z kością
Zwężony korpus implantów Bicon imituje kształtem naturalny korzeń zęba i zapewnia 30 % więcej aktywnej powierzchni integracyjnej implantu ze struktura kości w porównaniu z implantami gwintowanymi o podobnej długości i średnicy. Porowata powierzchnia sprzyja gojeniu kości – przebiega ono dużo szybciej (10-50 mikronów dziennie) w porównaniu do implantów gwintowanych (1-3 mikrony dziennie).
Prostota konstrukcji i niewygórowana cena implantów Bicon mają równie duże znacznie jak zwiększona tolerancja na leczenie implantologicze. Niewielka długość implantu (5.0 mm) i możliwość zastosowania metod odbudowy bez konieczności łączenia koron daje możliwość zrezygnowania z kosztownych i czasochłonnych zabiegów
regeneracyjnych kości.
Próba czasu
System implantów Bicon przeszły kliniczną próbę czasu i jest z powodzeniem stosowany od 1985 roku. 34 lata pozytywnych doświadczeń pacjentów i lekarzy dowiodły jego wysokiej skuteczności i niezawodności w rekonstrukcji uzębienia. Stawia to implanty Bicon w rzędzie najlepiej przetestowanych i potwierdzonych klinicznie systemów implantologicznych na świecie.
Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5511658/
https://www.nature.com/articles/4813171