Implantologia stomatologiczna jest niezwykle dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny. Na całym świecie funkcjonuje już ponad 200 rożnego rodzaju systemów implantologicznych i liczba ta stale rośnie. Jak wobec tak bogatej oferty wybrać tę właściwą – zapewniającą  skuteczność, bezpieczeństwo i zarazem rozsądną cenowo?

Implanty Bicon – niewielki rozmiar

Zalety implantów Bicon

Bardzo istotnym kryterium przy wyborze danego systemu implantów jest jego odpowiednio długa obecność na rynku. Im bardziej zweryfikowane doświadczeniem rozwiązanie, tym większa szansa na pełną satysfakcję pacjenta. Ma to szczególne znaczenie w świetle faktu, że implanty zębów z założenia powinny służyć nam dożywotnio. Implanty Bicon są systemem stosowanym klinicznie od ponad 30 lat, natomiast początki idei krótkich implantów sięgają roku 1968.

Jedną z podstawowych zalet implantów Bicon jest znaczne zredukowanie ilości koniecznych zabiegów poprzedzających samą implantację. Mała inwazyjność metody chroni istotne struktury anatomiczne pacjenta, a jednocześnie redukuje liczbę zabiegów i ogranicza ich koszt.
Samo zespolenie łącznika z implantem odbywa się za pomocą nachylonego pod kątem 1,5 stopnia stożka samohamownego , co zapobiega mikroruchom. Odstęp pomiędzy łącznikiem a wszczepem to zaledwie 0,5 mikrometra, co w praktyce eliminuje możliwość powstania infekcji bakteryjnej. Spójność połączenia jest na tyle duża, że pozwala na implantację od 2 do 5 milimetrów poniżej szczytu wyrostka zębowego (implantacja subkrestalna), co z kolei znacząco zmniejsza możliwość wystąpienia peri –implantitis. Połączenie Bicon daje także możliwość swobodnego zastosowania wielu rozwiązań protetycznych, a to ze względu na fakt możliwości pozycjonowania łącznika w zakresie 360 stopni.
Inną istotna zaletą implantów Bicon jest ich beczułkowaty kształt, dzięki któremu aktywna powierzchnia zdolna do integracji z kością jest o 30 % większa w porównaniu z klasycznymi implantami o podobnych rozmiarach. Wiąże się to z niezwykle szybkim przyrostem tkanki kostnej z kanałami Harvesta w tempie 10 do 50 mikronów dziennie. Formowanie  kości jest stymulowane także przez kształt plateau, co skraca czas gojenia się szczęki i żuchwy.

Pochyła krawędź implantu ( „sloping shoulder”) eliminuje prawdopodobieństwo wystąpienia okołoimplantowego zaniku kości co z kolei zapewnia pacjentowi znakomity a także trwały efekt estetyczny.

Inną ważną zaletę implantów Bicon jest zastosowanie innowacyjnego rozwiązania w postaci zastosowania dwufazowej procedury ich pokrycia. W pierwszej fazie implant jest piaskowany tlenkiem glinu (Al₂O₃ ), a następnie wytrawiany kwasem azotowym (HNO₃) i powlekany hydroksypatyną (CP). Zapewnia to bliską 100% osteointegrację implantu.

Implanty Bicon – zdjęcie RTG

Implanty Bicon charakteryzuje:

  • zredukowanie do minimum ilości koniecznych zabiegów poprzedzających implantację
  • nieinwazyjność metody
  • wysoka biokompatybilność wszczepu
  • odporność na infekcje bakteryjne
  • znacząco zmniejszone ryzyko wystąpienia peri -implantitis
  • trwałość i wysoka estetyka

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3498695/
http://www.bicon.com/videos/2016/10/introduction-to-bicon-short-implants-hd/
http://www.bicon.com/videos/