„Jakikolwiek kawałek tytanu może stać się implantem, najważniejsze jest gdzie i jak zostanie wszczepiony i kiedy stanie się funkcjonalny.”
Prof. Dr Stefan Ihde
Od czasów odkryć profesora Branemarka implantologia stomatologiczna poczyniła znaczące postępy. Tytanowe wszczepy pozwoliły osiągnąć poziom osteointegracji, o jakim chirurdzy dentystyczni poprzednich generacji mogli jedynie marzyć. Jednak pomimo spektakularnych obietnic składanych przez wielu współczesnych producentów i wynalazców wszczepów , wyniki leczenia przy zastosowaniu konwencjonalnych implantów zębów wciąż nie są łatwe do przewidzenia i obarczone różnymi warunkami wstępnymi.
Innymi słowy, zarówno chirurg wykonujący zabieg jak i pacjent poddający się procedurze nie mogą być pewni całkowitego sukcesu – jak w każdej procedurze medycznej – czego we współczesnych czasach część ludzi nie chce zaakceptować.
Potencjalne ograniczenia tradycyjnych, dwufazowych implantów
Ponieważ problem bezzębia pozostaje niezwykle dolegliwy, fakt ten zwiększa determinację wielu pacjentów, by poddać się procedurze wszczepienia implantów i odzyskać utracony komfort życia oraz estetyczny wygląd. Bardzo istotnym czynnikiem jest także ekonomia – implanty zębów nie należą do najtańszych procedur medycznych. Dlatego też stale rośnie ilość lekarzy i gabinetów oferujących rożnego rodzaju rozwiązania w dziedzinie implantologii dentystycznej.
Na tle owej szerokiej oferty znacząco wyróżnia się system Immediate Load Implants, wynaleziony i opatentowany przez prof. dr Stefana Ihde. Ten szwajcarski implantolog w pełni zdawał sobie sprawę z szeregu istotnych warunków wstępnych ,którym podlegają klasyczne, dwufazowe implanty. Do najistotniejszych kwestii związanych z tym sposobem leczenia jest niedobór odpowiedniej ilości tkanki kostnej, lub ze względu na wiek pacjenta – jej jakości.
Innym znaczącym czynnikiem jest peri-implantitis –stan zapalny związany z stopniowym zanikaniem tkanki kostnej wokół implantu. Ważną przesłanką jest również fakt, że ze względu na procedury regeneracji kości czas leczenia może znacznie się wydłużyć.
Na czym polega implantacja natychmiastowa – co oferują implanty w 3 dni?
Implant zębowy jest rodzajem sztucznego korzenia zęba. Tradycyjne, dwufazowe implanty kotwiczone są w kości gąbczastej, wewnętrznej warstwie w strukturze kostnej. Jednak wraz z wiekiem lub też w wyniku chorób takich jak osteoporoza kość gąbczasta może zanikać. Implanty w 3 dni oraz metoda natychmiastowej implantacji prof Ihde omijają tę warstwę tkanki kostnej i wykorzystują do kotwiczenia implantu zęba kości korowe.
Kość korowa jest strukturą zwartą, posiada więc dobre właściwości mechaniczne, takie jak wytrzymałość i sprężystość. Co równie istotne, kość kortykalna nie ma silnej tendencji do zanikania wraz z wiekiem i jest mniej podatna na osteoporozę. Z tego powodu procedura natychmiastowej implementacji przebiega szybko (implanty w 3 dni) i jednocześnie pomija etap regeneracji kości.
W grupie osób osłabionych i cierpiących na choroby ogólne, natychmiastowa implantacja zmniejsza ryzyko zaistnienia infekcji wokół wszczepu. Dlatego implanty bikortykalne są metodą leczenia możliwą do zastosowania w przypadku niemal każdego pacjenta, bez względu na jego wiek i stan ogólny. Co ciekawe, implanty bikortykalne z równym powodzeniem mogą być stosowane w przypadku palaczy tytoniu. Warto nadmienić, że implanty w 3 dni to metoda ograniczająca ilość zabiegów chirurgicznych w porównaniu z implantami klasycznymi.
Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4922245/
http://ihde.com/en/publications/
https://www.nature.com/articles/ijos201015.pdf?origin=ppub
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1607551X13002738