Przychodnia Drozdowski

Jak dbać o implanty zębów?

Higiena jamy ustnej. Pielęgnacja zębów przy użyciu nici dentystycznej.

Właściwa pielęgnacja implantów dentystycznych ma fundamentalne znacznie dla pacjentów, którzy zdecydowali się poddać procedurze implantacji. Nie będzie dla nikogo wielkim zaskoczeniem stwierdzenie, że rekonwalescent ma obowiązek niezwykle sumiennego przestrzegania zasad higieny jamy ustnej. Chodzi przede wszystkim o zapobieganie nadmiernemu gromadzeniu się złogów kamienia nazębnego, który jest istotnym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia stanów zapalnych. Kolejnym ważnym punktem jest ustalenie kalendarza regularnych wizyt kontrolnych, podczas których lekarz prowadzący może ocenić stan implantów a także naturalnych tkanek wokół wszczepu.
Kluczowe jest także zbadanie, czy implant zapewnia pacjentowi zakładany komfort użytkowania oraz odpowiednie walory estetyczne. Warto także zdać sobie sprawę z faktu, że to na pacjencie spoczywa odpowiedzialność za skrupulatne przestrzeganie wyżej wymienionych procedur. Jest to konieczny czynnik decydujący o powodzeniu terapii w perspektywie długotrwałej.

Za co odpowiada  świadomy pacjent?

Świadomy pacjent już na etapie planowania leczenia powinien ściśle przestrzegać ogólnych zasad higieny jamy ustnej. Składa się się na nią również umiejętność poprawnego posługiwania się szczoteczką do zębów a także nici dentystycznej, służącej do usuwania złogów jedzenia odkładających się w przestrzeni międzyzębowej. Precyzyjne wskazówki lekarza dotyczące czyszczenia zębów nicią dentystyczną czy specjalnymi płynami dentystycznymi mogą być bardzo pomocne, podobnie jak dobór właściwej miękkości szczoteczki. Istotne jest, by stosować wyżej wymienione narzędzia zarówno do pielęgnacji implantów jaki zębów naturalnych. Tkanka otaczająca implant powinna pozostać różowa, elastyczna i pozbawiona oznak infekcji.
Już w okresie po wszczepieniu implantu konieczne jest ustalenie kalendarza wizyt kontrolnych, dzięki którym lekarz będzie w stanie zweryfikować rzeczywisty poziom higieny jamy ustnej a także kontrolować proces narastania płytki nazębnej. By zmniejszyć tempo narastania kamienia, można stosować płyny do płukania jamy ustnej preparatami zawierającymi w swoim składzie specjalne związki chlorocheksydryny. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż za duże stężenie chlorocheksydryny może powodować odbarwienia i plamy na sztucznych zębach.
Często bywa jednak tak, że kamień odkłada się na regularnie mytych zębach i implantach. Wówczas należy rozważyć poddanie się procedurze usuwania płytki nazębnej w gabinecie stomatologicznym.
Usuwanie złogów nazębnych bardzo często kończy polerowanie powierzchni koron zębów, co ma zapobiegać odkładaniu płytki bakteryjnej w przyszłości.

Podsumowanie

Materiałem z którego wykonane są implanty jest tytan. Obecnie stosowane implanty pokrywane są dodatkowymi powłokami, których zadaniem jest przyśpieszanie i pogłębianie procesu osteointegracji. Jest ona kluczowym czynnikiem decydującym o powodzenia terapii. Na nic zda się jednak nawet najlepszy implant i najnowocześniejsza technologia, jeśli rekonwalescent zaniedba swoje nowe zęby. To po stronie pacjenta leży odpowiedzialność za utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej. O implanty należy dbać w ten sam sposób jak o zęby naturalne, przy zachowaniu świadomości, że w wielu przypadkach to właśnie zaniedbania przyczyniły się do utraty naturalnego uzębienia.

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23306040
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4897104/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28368126

Exit mobile version