Słońce. Najbliższa nam, choć jednocześnie oddalana o niebagatelne 149 600 000 km od Ziemi gwiazda.
Niezwykła termonuklearna elektrownia, podtrzymująca życie na Planecie.
Bez jej drogocennych promieni nie mogłaby zachodzić fotosynteza w komórkach roślin.
W jądrze słonecznym i przy temperaturze około 15 mln ° C przebiegają reakcje, w wyniku w których ogromne ilości wodoru przekształcane są w hel.

Gdyby nasza najbliższa gwiazda nagle zgasła, w ciągu tygodnia od tego wydarzenia średnia temperatura na powierzchni Ziemi wyniosłaby -18 stopni Celsjusza. Po roku zaczęłaby się ona wahać w granicach -73 stopni.
Innymi słowy, życie jakie znamy po prostu przestałoby istnieć…

Światło słoneczne i  serotonina

W okresie letnim często bombardowani jesteśmy informacjami o szkodliwości nadmiaru promieni słonecznych. Przekonuje się nas, że  w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie filtrów UV w postaci różnego rodzaju kremów i balsamów.

Jednak światło słoneczne reguluje wiele ważnych dla naszego zdrowia procesów zachodzących w organizmie. I tak ekspozycja na światło dzienne zwiększa uwalnianie serotoniny – zwanej także hormonem szczęścia. W dużym stopniu reguluje ona nasz nastrój, wywołuje nastrój spokoju, pozwala także lepiej się skupić.

Bez wystarczającej ekspozycji na słońce poziom serotoniny może spaść niebezpiecznie nisko. To z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju tzw. depresji sezonowej. Występuje ona podczas zmiany pór roku, zarówno lato -jesień jak i zima-wiosna. Okazuje się, że w siatkówce naszego oka istnieją specjalne struktury, których stymulacja przez naturalne światło słoneczne powoduje wydzielanie  serotoniny w obszarze mózgu zwanym podwzgórzem.

W związku z tym jednym z głównych sposobów leczenia depresji o charakterze sezonowym jest terapia światłem , zwana również fototerapią.  W sprzedaży dostępne są także różnego rodzaju żarówki, których spektrum światła widzialnego odpowiada promieniom słonecznym.

Warto pamiętać także, że wraz z nastaniem wieczoru i zachodem słońca do głosu dochodzi inny ważny hormon, regulujący nasz rytm dobowy. Jest nim melatonina, odpowiadająca za spokojny, głęboki sen i uczucie wyciszenia.

Budowanie mocnych kości, zębów i układu odpornościowego

Ekspozycja na promienie UVB stymuluje produkcję witaminy D w komórkach skóry.
Badania wykazały, że 30 minut przebywania na słońcu w kostiumie kąpielowym skutkuje uwolnieniem około 50 000 jednostek IU tej kluczowej dla naszego zdrowia substancji.
Nawet skóra osoby opalonej jest w stanie wyprodukować w tym czasie od 20 do 30 tys. jednostek cholekalcyferolu. Większość dostępnych w aptekach suplementów diety oferuje od 1000 do 4000 jednostek „witaminy słońca”.

Profilaktyka nowotworów

Chociaż nadmierna ekspozycja na światło słoneczne może przyczyniać się do rozwoju raka skóry, to umiarkowana ilość promieni słonecznych wykazuje działanie zapobiegające powstawaniu określonych typów nowotworów.
Badania naukowe wykazały, że osoby zamieszkujące obszary planety o średniej krótszej długości dnia są bardziej narażone na nowotwory jajników, jelita grubego, trzustki i prostaty.

Choroby skóry

Według danych przedstawionych przez WHO ekspozycja na światło słoneczne wspiera leczenie chorób skóry takich jak łuszczyca, trądzik a nawet atopowe zapalenie skóry.

Metabolizm

Dowiedziono, że pod wpływem promieni słonecznych zwiększa się metabolizm komórkowy. Oznacza to nie tylko sprawniejsze działanie naszych mitochondriów i konsekwencji spalanie dodatkowych kalorii, lecz także detoksykację organizmu.

Inne schorzenia

Badania naukowe ujawniły możliwe powiązania pomiędzy niedoborem światła słonecznego a chorobami takim jak reumatoidalne zapalenie stawów, dysfunkcje tarczycy a także stany zapalne jelit. Są to jednak wstępne wyniki i należy podchodzić do nich z pewną rezerwą.

Podsumowanie

Istnieje wiele dobrych powodów, dla których warto korzystać z naturalnego światła słonecznego. Oficjalne zalecenia WHO sugerują, że wystarczy 5 do 15 minut na słońcu, 2 do 3 razy w tygodniu, by wywarło to korzystny efekt na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednak szczególnie latem warto zadbać o to, by  przebywać na łonie natury dłużej i w ten sposób „naładować wewnętrzne baterie” przed pochmurnym i deszczowym sezonem jesienno-zimowym.

Bibliografia:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27876126/ 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2290997/ 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27876126/
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-sunlight-health-effects