Jeśli przepadasz za czekoladą i szukasz dobrej wymówki dla swojej słabości, to właśnie ją znalazłeś.
Naukowcy przebadali wpływ na organizm zawartych w ziarnach kakaowca związków zwanych flawonolami. Okazało się, że substancje te są w stanie w czasie zaledwie dwóch godzin wymiernie poprawić funkcjonowanie pamięci roboczej i funkcji kognitywnych mózgu.

Czym są flawonole?

Flawonole są organicznymi związkami występującymi naturalnie w wielu różnych gatunkach roślin, jednak ich szczególnie wysokie stężenie znajdziemy w ziarnach kakaowca. Od dawna wiadomo, że flawonole mają silne właściwości przeciwutleniajace – są w stanie efektywnie chronić nasze komórki przed uszkodzeniami wywołanymi stresem oksydacyjnym. Co ciekawe, badania wykazały także właściwości kardioprotekcyjne flawonoli – poprawiają one funkcjonowanie naczyń krwionośnych i obniżają ciśnienie krwi.

Pamięć i funkcje poznawcze

Jednak najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Nutrition „ wskazują że flawonole kakaowe wpływają niezwykle korzystni na funkcje mózgu. Co ciekawe, efekt ten są w stanie wywierać bardzo szybkim czasie. Zespół badaczy wskazał konkretne dowody na korzystne działanie flawonoli kakaowych na funkcje poznawcze. Naukowcy odkryli związek między spożywaniem flawonoidów kakaowych i prawie natychmiastową poprawą pamięci roboczej. W jednym z badań wskazano poprawę wydajności pamięci roboczej u osób dorosłych w zaledwie 2 godziny po spożyciu 773 miligramów flawonoli kakao.

Bardzo interesująco wyglądają również wyniki badań wskazujących na możliwość niwelowania przez kakao upośledzenia funkcji poznawczych wywołanych niedoborem snu.

Poprawa pamięci u osób w wieku podeszłym

Najbardziej znaczące i długotrwałe skutki spożywania flawonoidów kakaowych odnoszą osoby w wieku podeszłym. Sugestia płynąca z interpretacji wyników badań jest czytelna- regularne spożywanie kakao wywiera pozytywny wpływ na funkcje poznawcze mózgu, poprawia koncentrację, tempo przetwarzania informacji a także płynność komunikacji werbalnej.
Co ciekawe, odnotowano znaczący efekt poprawy funkcji kognitywnych osób starszych już dotkniętych łagodnym spadkiem zdolności poznawczych. Oznacza to ni mniej ni więcej istnienie wielkiego potencjału kakao w zapobieganiu spadku związanej z wiekiem wydolności umysłowej.

Mechanizm działania

Mechanizm działania flawonoli kakaowych na poprawę funkcji poznawczych jest prawdopodobnie związany z korzystnym wpływem tych związków na zdrowie okładu sercowo- naczyniowego. Zwiększenie się objętości krwi w mózgu wpływa na pracę hipokampa, a ta struktura jest w sposób szczególny dotknięta procesami starzenia się organizmu.

Czekolada nie taka zdrowa

Zespół badaczy ostrzega jednak przed nadmiernym spożywaniem czekolady, ponieważ zawiera ona duże ilości białego cukru, który z kolei wywiera niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Choroby takie jak cukrzyca, otyłość, spadek odporności organizmu a nawet choroby nowotworowe są w świetle badań powiązane z nadmierna konsumpcją cukru.
Istnieją jednak sprawdzone i bezpieczne sposoby na przyjęcie dziennej dawki flawonoli kakaowych. Wystarczy np. kubek dobrej jakości domowego kakao, posłodzonego miodem lub ksylitolem. Dla bardziej zdecydowanych proponujemy 2 łyżeczki kakao z odrobiną masła lub innego tłuszczu, zalanych jak kawa czy herbata wrzącą wodą. Tłuszcz niweluje gorzki smak kakao.

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5465250/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5465250/