Zęby z założenia mają nam służyć całe życie. Jedynie w przypadku małych dzieci ruszający się ząb jest oznaką rozpoczęcia naturalnego procesu ząbkowania.
Warto mieć świadomość, że u osoby dorosłej w niektórych przypadkach ruchomy ząb jest nieszkodliwy, podczas gdy w innych wymaga interwencji dentystycznej.

Główne przyczyny ruchomych zębów

Najczęstszą przyczyna luźnych zębów są infekcje dziąseł. Zapalenie ozębnej bywa nie tylko bolesne, ale też przyczynia się do powstawania poważnych problemów z uzębieniem. Niestety, bardzo często przyczyną powstawania stanów zapalnych są zaniedbania higieny jamy ustnej. Jak wiadomo, płytka nazębna jest siedliskiem chorobotwórczych bakterii. Nieusuwana regularnie z czasem twardnieje i silnie przywiera do zębów. W końcu sprawy zachodzą tak daleko, że płytkę usunąć może tylko dentysta.
Utwardzony kamień nazębny powoduje, że dziąsła odklejają się od zębów. W ten sposób powstają szczeliny – idealne miejsce do rozwoju bakterii chorobotwórczych. Gdy ów proces postępuje, z czasem uszkadza kość i tkankę podtrzymującą zęby, powodując ich poluzowanie.

Sygnałem alarmowym mogą być także:

  • krwawienie dziąseł
  • ich nadmierna wrażliwość i przekrwienie
  • ból lub opuchlizna dziąseł
  • cofanie się dziąseł

Pamiętajmy, że w walce z tymi przypadłościami nie jesteśmy bez szans. Wizyta u stomatologa, diagnoza i odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia może z powodzeniem im zapobiec.

Ciąża

Wiadomo, że duży wpływ na kości i tkanki w obrębie jamy ustnej ma podwyższony u kobiet w ciąży poziom hormonów, głównie estrogenu i progesteronu. Na skutek zachwiania równowagi hormonalnej struktury podtrzymujące zęby mogą ulec osłabieniu, powodując ich poluzowanie.

Jest to zjawisko naturalne i po przebytej ciąży powinno ulec odwróceniu. Pamiętajmy jednak, by i w tym przypadku skorzystać z konsultacji stomatologicznej i wykluczyć możliwe choroby dziąseł. Niektóre badania wskazują także na istnienie związku pomiędzy schorzeniami przyzębia a ryzykiem przedwczesnego porodu.

Urazy mechaniczne

Moda na uprawianie sportu nie ustaje. Jednak aktywny tryb życia może mieć też ciemne strony. Są nimi głównie kontuzje, przemęczenie a także urazy mechaniczne – w tym urazy zębów. Uderzenie w twarz na skutek upadku czy kolizji może uszkodzić zęby i otaczającą je tkankę.

Bruksizm – nocne zaciskanie szczęki

Innym wrogiem zdrowych zębów jest przewlekły stres, mogący objawiać się zaciskaniem zębów w czasie snu, czyli tzw. bruksizm. Powoduje to ich ścieranie a z czasem poluzowanie dziąseł. Zapobiec temu może zabezpieczenie zębów na noc specjalną nakładką(szyną zgryzową).
Kłopot polega na tym, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu, do czasu, aż nie wywoła on bólu szczęki. Stomatolog może wykryć zagrożenie zanim zęby zostaną trwale uszkodzone.

Osteoporoza

Osteoporoza to poważna choroba, powodująca postępujące osłabienie kości. Wpływa on na cały organizm, od nadgarstków po stawy kolanowe, biodra i kręgosłup. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że osteoporoza uszkadza także kości podtrzymujące zęby. Skutkuje to ich osłabieniem i poluzowaniem. Istnieje także związek z postępującą utratą kości i zwiększonym ryzykiem występowania chorób dziąseł.

Bifosfoniany

Również niektóre medykamenty stosowane do leczenia osteoporozy mogą wywoływać problemy natury stomatologicznej. Chodzi o tzw. bifosfoniany, w niektórych przypadkach mogące wywoływać martwicę kości. Ważna informacja: przypadłość ta rzadko występuje u osób przyjmujących bifosfoniany w postaci tabletek. Problem dotyczy głównie pacjentów stosujących iniekcje.

Jak zapobiegać powstawaniu zjawiska ruchomych zębów?

Podobnie jak w przypadku innych schorzeń jamy ustnej, higiena jest sprawdzonym i skutecznym sposobem na zapobieganie rozchwianych zębów.

Protokół przeciw rozchwianym zębom obejmuje:

  • szczotkowanie zębów dwa razy dziennie
  • używanie nici dentystycznej
  • unikanie palenia tytoniu w każdej formie
  • stosowanie nakładek zapobiegających powstawaniu mechanicznych uszkodzeń zębów w nocy i podczas uprawiania sportów kontaktowych
  • suplementacja witaminą D3+K2, szczególnie w okresie jesienno-zimowym
  • świadomość wpływu niektórych leków na stan dziąseł uzębienia
  • w przypadku cukrzyków – szczególna świadomość wyżej wymienionych czynników ryzyka
  • regularne wizyty u stomatologa

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3788265/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17594365