Przychodnia Drozdowski

Lukrecja: właściwości, przeciwskazania i dawkowanie

Lukrecja od tysięcy lat uprawiana była w rejonie Morza Śródziemnego a także Azji i z powodzeniem stosowana w leczeniu rozmaitych dolegliwości. Sam korzeń rośliny jest około 50 razy słodszy od cukru, jednak jego najważniejszą zaletą jest szeroki wachlarz właściwości leczniczych.
Lukrecja często wchodzi w skład dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością herbatek ziołowych, ponieważ poprawia ich smak. Czysty napar z zioła stosowany był powszechnie w tradycyjnym leczeniu bólu gardła i  i górnych dróg oddechowych.

Jednak najnowsze badania naukowe sugerują, że lukrecję i ekstrakty z niej z powodzeniem stosować można w leczeniu infekcji wirusowych i bakteryjnych, chorób wątroby, dziąseł, próchnicy i ciężkich infekcjach dróg oddechowych.

Potencjalne korzyści zdrowotne

Ochrona przed infekcjami wirusowymi

W korzeniu lukrecji występuje ponad 300 flawonoidów. Te silnie działające na nasz organizm związki roślinne w licznych badaniach wykazały działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Udokumentowano, że ekstrakty z korzenia lukrecji pomagają w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, HIV, pryszczycy i grypy.

Ulga dla żołądka

Herbata z korzenia lukrecji to powszechnie stosowany w Azji domowy środek na rozstrój żołądka. Jedno z badań wykazało, że stosowanie ekstraktu z korzenia lukrecji przez 30 dni znacznie zniosło objawy żołądkowo-jelitowe w porównaniu z placebo. Jest to prawdopodobnie związane z przeciwbakteryjnymi właściwościami lukrecji. Infekcje bakteryjne są podstawową przyczyną niestrawności, wrzodów żołądka (Helicobacter pylori)  i zespołu jelita drażliwego .

Refluks żołądkowy

Korzeń lukrecji może zmniejszać objawy zgagi, czyli refluksu żołądkowego. Jedno z badań wykazało, że korzeń lukrecji jest bardzo skuteczny w zmniejszaniu objawów refluksu także w porównaniu z lekami zmniejszającymi kwasotę żołądka.

Poprawa  funkcjonowania wątroby

Stłuszczenie wątroby może być spowodowane czynnikami takimi  niewłaściwa dieta czy nadmierne spożycie alkoholu.  Naukowcy odkryli, że korzeń lukrecji chroni wątrobę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i może być skutecznym sposobem leczenia stłuszczenia wątroby.

Działanie przeciwnowotworowe

Kilka badań wykazało, że związki występujące w lukrecji są silnymi przeciwutleniaczami i chronią tkanki przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Jeden konkretny flawonoid zawarty w roślinie zakłóca cykl wzrostu komórek rakowych, a nawet nasila ich apoptozę  (śmierć komórkową).

Zdrowie skóry

Niektóre badania wykazały, że stosowane miejscowo żele sporządzone na bazie korzenia lukrecji mogą pomóc w leczeniu atopowego zapalenia skóry (znanego również jako egzema). Korzeń lukrecji może pomóc zmniejszyć podrażnienie, stan zapalny i swędzenie skóry spowodowane tą chorobą.

COVID- 19

Badania wykazały wysoką skuteczność ekstraktu z lukrecji (glicyryzyny) w zwalczaniu wirusa Sars -coV- 2.
Glicyryzyna hamuje namnażanie się koronawirusa często wywołującego zapalenie płuc i  ciężką niewydolność oddechową.
Ponadto substancja ta prawdopodobnie pozwala na ograniczenie  zdolności wirusa do przedostawania się do wnętrza komórki.
Niemieccy naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Essen wykazali, że  w warunkach laboratoryjnych glicyryzyna, skutecznie neutralizuje wirusa SARS-CoV-2 poprzez hamowanie jednego z jego głównych enzymów (proteazy Mpro ). Okazało się, że wirus SARS-CoV-2 tracił zdolność do zakażania komórek po inkubacji z ekstraktem z lukrecji już w stężeniu 2 mikrogramy na mililitr. Tymczasem w przyrządzonym domowym sposobem naparze z lukrecji stężenie to może wynosić nawet 12,5 mg/ml.

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) stosuje glicyryzynę przy leczeniu objawów choroby covid-19 w dawce 250 mg na dobę w dawkach podzielonych. Inny protokół leczenia to 2 mg na każdy kilogram masy ciała. I tak osoba ważąca 60 kg stosuje 120 mg glicyryzyny na dobę, przez okres 10 dni.
Dotyczy to jednak łagodnych w przebiegu przypadków choroby i nie zastępuje leczenia szpitalnego.

Przeciwskazania do stosowania

Niższy poziom potasu
Spożywanie naparów lukrecji zmniejsza poziom potasu w organizmie. Niski poziom potasu może powodować osłabienie, nieregularne bicie serca i może być niebezpieczny dla osób cierpiących na choroby serca.

Wysokie ciśnienie krwi
Lukrecja może wywoływać wzrost ciśnienia krwi, więc jeśli cierpisz na nadcisnienie, stosowanie lukrecji należy skonsultować z lekarzem.

Ciąża
Fińskie badanie wykazało, że dzieci kobiet, które spożywały duże ilości lukrecji podczas ciąży, były bardziej narażone na problemy rozwojowe. Dlatego kobiety w ciąży powinny unikać przyjmowania lukrecji.

Interakcje z lekami
Unikaj spożywania lukrecji jeśli stosujesz leki:

Referencje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4629407/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11588889/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31874059/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12679601/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26801973/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3818629/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14522625/ 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32902005/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2667031321000257
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.6852
https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/ACU.2020.1432
https://www.medsci.org/v17p3125.htm

Exit mobile version