Zdarza się, że wizyta u stomatologa i zakres proponowanego przez niego leczenia może nas zaskoczyć. Czasami standardowa procedura nie wystarczy i wymagane są zabiegi ingerujące w tkanki jamy ustnej. Może to być ekstrakcja zęba lub wymagające leczenia chirurgicznego choroba przyzębia. Bywa i tak, że lekarz zaproponuje zaawansowane leczenie protetyczne lub wszczepienie implantów. To z kolei często wiąże się z koniecznością uprzedniego odtworzenia lub zmodyfikowania struktury tkanek kości lub dziąseł.

W przypadku niektórych zabiegów nasz organizm będzie musiał wykonać pewien wysiłek w celu regeneracji utraconych tkanek. Współczesna medycyna może mu w tym wydatnie pomóc, ponieważ dysponuje nowym, efektywnym narzędziem w postaci preparatów ekstrahowanych z krwi pacjenta, stymulujących procesy regeneracyjne. Jednym z nich jest PRF (en. Platelet Rich Fibrin), czyli fibryna bogatopłytkowa. Wykazuje ona zdolność do stymulacji i znacznego przyspieszenia procesów gojenia tkanek a także zmniejsza dolegliwości bólowe po przebytym zabiegu.

Co to jest PRF?

PRF (en. Platelet Rich Fibrin) czyli fibryna bogatopłytkowa jest preparatem naturalnym. Do jego wytworzenia użyta zostaje krew Pacjenta a w jego składzie znajdziemy wyłącznie składniki naturalne, takie jak płytki krwi, leukocyty, monocyty, makrofagi, komórki macierzyste i naturalne czynniki wzrostu.

PRF powstaje w dwóch podstawowych formach:

– forma plynna iPRF (Injectable Platelet Rich Fibrin)
-forma żelu – PFR ( Platelet Rich Fibrin)

Jak działa PRF?

Fibryna bogatopłytkowa to nic innego jak stężony autologiczny preparat płytek krwi, trombocytów i naturalnych czynników wzrostu. W obszar tkanek wymagających regeneracji wprowadzane są stężone składniki inicjujące proces gojenia. PRF wprowadzany jest przez miejscową, precyzyjną aplikację. W efekcie zastosowania fibryny bogatopłytkowej znacznemu przyspieszeniu ulega proces gojenia, zmniejszeniu zaś dolegliwości bólowe po przebytym zabiegu.

Jak uzyskuje się PRF?

PRF pozyskiwany jest z krwi pacjenta, pobieranej do specjalnych probówek, umieszczanych następnie w urządzeniu zwanym wirówką. Jego funkcja polega na wyreparowaniu poszczególnych składników krwi. Po zakończeniu procesu wirowania probówka zawiera poszczególne składniki ułożone warstwami, z których górną stanowi PRF.

Kiedy stosuje się PRF?

Lekarz prowadzący może zalecić zastosowanie PRF przy zabiegach wiążących się z ingerencja chirurgiczną i naruszeniem ciągłości tkanek. Do takich zabiegów należą min.
– ekstrakcja (usunięcie) zęba
– implantacja – wszczepienie implantu
– eksplantacja – usunięcie implantu stomatologicznego
– zabiegi regeneracji tkanek kostnych
– leczenie chorób przyzębia

Przebieg zabiegu z wykorzystaniem PRF

Sama procedura jest szybka i bezpieczna a co najważniejsze dla Pacjenta – pobranie krwi, przygotowanie preparatu i aplikacja odbywają się podczas jednej wizyty.
Samą krew pobiera się w ten sam sposób jak do badan laboratoryjnych w ilości od 20 do 60 ml.
Następnie probówki krwią umieszczane są w wirówce na 6 do 8 minut. Tuz po odwirowaniu lekarz przygotowuje preparat PRF a następnie aplikuje.

Ze strony Pacjenta nie są wymagane żadne szczególne dziamania. Jedynie na dzień przed planowanym zabiegiem należy  powstrzymać się od picia alkoholu, zadbać o nawodnienie organizmu, tj. wypić przynajmniej 1.5  litra wody w ciągu doby a także nie przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych i leków przeciwzakrzepowych- antykoagulantów.

PRF – korzyści dla Pacjenta

– przyspieszenie gojenia ran po zabiegach chirurgicznych
– wsparcie organizmu w zabiegach regeneracyjnych odbudowy tkanek
– zmniejszenie dolegliwości bólowych
– pełne bezpieczeństwo dzięki zastosowaniu wyłącznie autologicznego materiału biologicznego
– brak ryzyka reakcji alergicznych
– pełne wykorzystanie potencjału regeneracyjnego organizmu

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6580805/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19836723