Przychodnia Drozdowski

Sauna – prosty sposób na poprawę samopoczucia w chłodne dni


Zaczyna się jesień. Dni stają się krótsze, a wieczory długie i chłodne. Niektórzy z nas zaczynają  odczuwać skutki zmiany aury – czują się bardziej zmęczeni i przemarznięci. Innym z kolei towarzyszy obniżony nastrój.  W świetle najnowszych badań sauna jest skutecznym remedium na obie przypadłości.
Ludy Północy od wieków widziały w saunie sposób na rozgrzanie i rozluźnienie zziębniętego ciała. Dla wielu ekspozycja na ciepło była i jest skutecznym i prostym sposobem radzenia sobie z codziennym stresem.Współcześnie sauna bywa także doskonałą metodą na odnowę biologiczną po intensywnym treningu.

Jednak najnowsze badania naukowe wykazują także inne korzyści korzystania z sauny. Okazuje się, że sauna ma bardzo silny i głęboki wpływ na nasz psychiczny dobrostan.

Poprawa nastroju i  łagodzenie depresji

Istnieje już wiele badań potwierdzających antydepresyjny efekt sauny. Mechanizm działania jest w tym przypadku nie jest do końca znany. Jedno z badań sugeruje, że ponieważ ekspozycja na wysokie temperatury jest stresem dla ciała, mózg żeby ów stres zrekompensować, produkuje znacznie więcej tzw. hormonów szczęścia.
Dodatkowo owe zmiany hormonalne wydają się utrzymywać nawet kilka dni po wizycie w saunarium.

Jak wykazały inne eksperymenty, sauna na podczerwień znakomicie wpływa na osoby zmagające się z ciężką depresją. Jednorazowa ekspozycja na ciepło potrafi zmniejszyć niekorzystne objawy depresji nawet o 50 % . Co ciekawe, efekt ten utrzymuje się nawet do 6 tygodni.
Z tego powodu hipertermia uznana została za bezpieczne i efektywne narzędzie terapeutyczne.
Kolejne badania wykazały, że w przypadku pacjentów zmagających się z łagodnymi objawami depresji, takimi jak brak apetytu i przewlekłe zmęczenie, sauna redukuje te dolegliwości. Znajduje to również potwierdzenie w przypadku osób dotkniętych chorobą nowotworową i w jej wyniku zmagających się z depresją.

 Kortyzol i poziom lęku

Nie dziwi więc, że wobec powyższego sauna może także pozytywne wpływać na poziom stresu i niepokoju. Dzieje się między innymi dlatego, że poziom kortyzolu, zwanego także hormonem stresu , znacząco obniża się po ekspozycji na ciepło. Stwierdzono również, że duże znaczenie ma rozluźnienie ciała i zwiększona potliwość, co z kolei bezpośrednio zmniejsza poziom odczuwalnego lęku.

Sauna i ból

Beta -endorfiny to naturalne związki chemiczne, produkowane przez nasz organizm między innymi w celu zmniejszenia bólu. Substancje te uwalniane są do krwi w czasie intensywnych ćwiczeń lecz także w momentach doświadczania silnego bólu fizycznego i emocjonalnego. Kilka niezależnych badań wykazało, że stres wywołany ekspozycją na ciepło wywołuje znaczący wzrost poziomu endorfin.

Tym właśnie tłumaczyć można inne wyniki badań, wskazujące że hipertermia pozwala zmniejszać ból chorych na fibromigalię. W jednym z eksperymentów osoby badane i dotknięte fibromiglaią odczuwały redukcję bólu o 33 do 77 procent. Warunkiem było tu regularne korzystanie z sauny na podczerwień. Co bardzo ciekawe, pół roku po zakończeniu badania pacjenci nadal utrzymywali, że poziom odczuwanego przez nich bólu pozostaje obniżony ( 28 do 66 %)

Mózg i dobre samopoczucie

Neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF) jest produkowanym przez mózg białkiem,wpływającym na nasz nastrój. Działa także na komórki mózgowe,stymulując ich regenerację i wzrost. BNDF uważany jest za naturalny antydepresant, zaś niezmniejszenie jego poziomu bardzo często skutkuje dolegliwościami natury psychicznej.
Badania wykazały, że regularne korzystanie z sauny zwiększa poziom BNDF.
Może to bezpośrednio redukować zmiany zwyrodnieniowe szarych komórek i potencjalnie zmniejszać tempo starzenia się mózgu.

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5941775/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1017928
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16871826

Exit mobile version