Przychodnia Drozdowski

Siedem konsekwencji zdrowotnych zaniedbań higieny jamy ustnej

Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej nie od dziś uważane jest za jeden z kluczowych czynników sprzyjających utrzymaniu zdrowych zębów. Jednak dopiero od niedawna, dzięki badaniom naukowym, medycyna w pełni zdała sobie sprawę z wpływu mikroflory bakteryjnej jamy ustnej na ogólny stan zdrowia. Okazało się, że choroby przyzębia znacząco wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Inaczej rzecz ujmując– zaniedbania higieny mogą skutkować znacznie poważniejszymi konsekwencjami niż ból zęba czy nieświeży oddech.

Choroby serca – Odkładająca się na zębach płytka to siedlisko bakterii zdolnych do wytwarzania kwasów niszczących szkliwo i wywołujących stany zapalne dziąseł. Sprzyja to przedostawaniu się drobnoustrojów do krwiobiegu, w tym oczywiście serca i arterii, skutkujące odkładaniem się blaszki miażdżycowej na ścianach tętnic, co blokuje przepływ krwi. W dalszej konsekwencji zwiększa to ryzyko wystąpienia zawału serca.
Również wewnętrzna wyściółka komór serca podatna jest na infekcje bakteryjne i wystąpienie stanów zapalnych wsierdzia.

Płuca -Badania naukowe uświadomiły nam, że również nasze drogi oddechowe mogą być zagrożone na skutek zaniedbań higieny zębów. Silne stany zapalne dziąseł i zębów okazały się mieć wpływ na powstawanie chorób takich jak np. przewlekła obturacyjna choroba płuc . Związek stanu jamy ustnej i układu oddechowego nie od razu wydaje nam się oczywisty, jednak nie zapominajmy, że to właśnie jama ustno-nosowa jest pierwszym odcinkiem układu oddechowego. Bakterie z ust bez większych problemów mogą przemieszczać się do płuc poprzez oddech.

Cukrzyca – Badania wykazały, że w przypadku cukrzycy i chorób przyzębia występuje mechanizm sprzężenia zwrotnego. Tak więc z jednej strony wiadomo, że chorzy na cukrzycę są bardziej podatni na schorzenia jamy ustnej, co obliguje ich do jeszcze bardziej skrupulatnego przestrzegania zasad higieny. Jednocześnie stwierdzono także, że stany zapalne zębów i dziąseł mogą znacząco wpływać na wahania poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie- nasilać niekorzystne objawy
cukrzycy.

Reumatoidalne zapalenie stawów – Istnieje związek pomiędzy stanami zapalnymi przyzębia a nasilaniem się objawów zapalnych w stawach. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą o podłożu autoimmunologicznym. Nic więc dziwnego, że infekcje jamy ustnej mogą wywierać na nie negatywny wpływ.

Udar – jak już wcześniej wspomnieliśmy, bakterie występujące w jamie ustnej mają możliwość przedostawania się do krwi. Na skutek postępowania procesu zwężania się tętnic i powstawania zakrzepów krwi narażają nas na udar.

Komplikacje ciążowe – Każda infekcja w ciele przyszłej mamy nasila ryzyko wystąpienia powikłań ciąży. Nie inaczej jest w przypadku chorób przyzębia i dziąseł. Ich nasilenie prowadzi do przedwczesnego porodu, narażając matkę i dziecko na poważne komplikacje zdrowotne.

Demencja – Gdyby tego wszystkiego było mało, okazuje się, że bakterie wywołujące stany zapalne dziąseł są zdolne poprzez krwiobieg dostać się do mózgu i nasilać niekorzystne procesy neurodegeneracyjne komórek nerwowych, z rozwojem choroby Alzheimera włącznie.

Podsumowanie

Higiena jamy ustnej jest kluczowym czynnikiem nie tylko dla zachowania zdrowia zębów, lecz również dobrostanu całego organizmu. Szczotkowanie przynajmniej dwa razy dzienne jest niezbędne, by zapobiegać odkładaniu się płytki nazębnej. Ważne jest także usuwanie resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej oraz płukanie ust płynem antybakteryjnym. W przypadku pacjentów z implantami warto również rozważyć poddanie się regularnym zabiegom usuwania złogów płytki nazębnej. Nie zapominajmy także o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa, pozwalających zapobiegać chorobom zębów i dziąseł na wczesnym etapie ich powstania.

Bibliografia:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1875-595X.2000.tb00553.x
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-2842.2002.00816.x

Exit mobile version