Od czasów rewolucji przemysłowej nowoczesne technologie wywierają stale rosnący wpływ na nasze życie. Jak trafnie ujął to Stanisław Lem:

„ Wsiedliśmy na grzbiet tygrysa technologii i nie bardzo wiemy, jak z niego zsiąść.”

Przełomowe innowacje w medycynie będą miały także ogromny wpływ na praktykę dentystyczną. W niedalekiej przyszłości lekarze stomatolodzy będą używali całej gamy zupełnie nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Wyobraźmy sobie protezę wyrokowaną w drukarce 3D w ciągu zaledwie jednej godziny, zamiast 4-5 sesji u dentysty. Pomyślmy o nowych zębach w podeszłym wieku – identycznych z naszymi naturalnymi.

 

Inteligentne szczoteczki do zębów

Dom przyszłości to miejsce wypełnione inteligentnymi, współpracującymi ze sobą urządzeniami, których zadaniem jest ułatwienie nam życia. Automatyczne odkurzacze, inteligentne pralki czy lodówki już teraz często służą w naszych domach. Zaawansowane technologie coraz częściej znajdują zastosowanie także w szczoteczkach do zębów. Zamontowane w nich czujniki są w stanie podpowiedzieć nam, czy szczotkujemy zęby we wszystkich miejscach i czy robimy to wystarczająco dokładnie. Z kolei jedna z wiodących firm w branży elektronicznej wyposażyła swoją szczoteczką w całą gamę czujników w uchwycie, które pozwalają za pomocą dołączonej aplikacji śledzić poprawność całego procesu mycia zębów. Mapa 3D jamy ustnej pokazuje, w jaki sposób szczotkujemy zęby i czy robimy to wystarczająco długo. Algorytm informuje także o sile jaką używamy do szczotkowania i uczy nas, jak dobierać właściwy nacisk.

Samoregenerujące się zęby

Nie bez powodu jednym z najbardziej ekscytujących obszarów w stomatologii przyszłości jest zaawansowana profilaktyka próchnicy i regeneracja zębów już nią dotkniętych. Samoregenerujące się i bioaktywne substytuty zębiny radykalnie wpłyną na sposób myślenia specjalistów o leczeniu stomatologicznym. Medycyna przyszłości nie ukrywa, że wiąże duże nadzieje z rozwojem badań nad komórkami macierzystymi. Jak wiadomo, komórki te posiadają zdolność niemal nieograniczonej regeneracji. Wiele wskazuje na to, że za niedługo będziemy „uprawiać” nowe zęby w warunkach laboratoryjnych. Bioimplanty będą w praktyce dokładnymi genetycznymi kopiami naszych naturalnych zębów.

W kwietniu roku 2016 zespół naukowców z Uniwersytetów Nottingham i Harvarda poinformował o opracowaniu wypełnienia dentystycznego, pozwalającego zębom regenerować swoją strukturę. Działa ono poprzez stymulację komórek macierzystych, pobudzających wzrost zębiny – twardej tkanki budulcowej zębów. W praktyce może to np. całkowicie wyeliminować konieczność stosowania uciążliwego leczenia kanałowego.

CRISPR

CRISPR (  (ang. Clustered Regularly-Interspaced Short Palindromic Repeats ) to przełomowa metoda edycji genów, której potencjał wydaje się być wręcz nieograniczony.
CRISPR umożliwia dokonywanie bardzo precyzyjnej edycji genomu docelowej komórki. W stomatologii oznacza to np.  zupełnie nowe podejście do diagnostyki schorzeń jamy ustnej, bazujące na analizie materiału genetycznego. Gdy już będziemy wiedzieć, które geny odpowiedzialne są za konkretną dolegliwość, możliwa będzie ich edycja i „naprawa” wadliwej struktury genomu. Choć brzmi to jak fantastyka naukowa, rozwój i tempo badań nad CRIPR pozwalają nam przypuszczać, że zastosowanie metody na dużą skalę jest kwestią najbliższych kilku lat.