Joga wielu z nas kojarzy się z dość wymagającymi ćwiczeniami, dobrymi raczej dla olimpijskich gimnastyczek niż dla zwykłych zjadaczy chleba. Jednak popularność jogi stale rośnie, w samych Stanach Zjednoczonych szacuje się, że do roku 2020 liczba praktykujących asany wzrośnie do ponad 55 mln osób. Zapracowani i zestresowani mieszkańcy wielkich miast cenią praktykę jogi za jej zdolność do redukowania stresu, poprawiania ogólnego stanu zdrowia i zwiększania poziomu energii witalnej.
Jednak jak to jest naprawdę z dobroczynnym wpływem praktykowania asan? Czy rzeczywiście przypisywany jodze pozytywny wpływ na nasze zdrowie znajduje potwierdzenie w badaniach naukowych? W naszym artykule spróbujemy się temu przyjrzeć.
Naukowcy postanowili dokonać przeglądu 22 randomizowanych badań klinicznych dotyczących jogi. Wiele z nich wykazało jej pozytywny wpływ nie tylko na ogólne samopoczucie badanych, lecz także ogólną zdolność praktyki asan do poprawy stanu zdrowia fizycznego.
- I tak seria badań z 2017 r. sugerowała, że osoby, które regularnie praktykowały jogę, odczuwały niższy poziom lęku i depresji .
- Inne badania wykazały, że ćwiczenia jogi skorelowane są z niższym ryzykiem wystąpienia zaburzeń poznawczych u osób starszych.
- 8 tygodni intensywnej praktyki jogi skutecznie zmniejsza objawy reumatoidalnego zapalenia stawów
W przeglądzie badań opublikowanym na łamach International Journal of Behavioural Nutrition and Physical Activity , naukowcy przeprowadzili analizę statystyczną, aby ocenić łączne wyniki ponad 22 badań dotyczących wpływu jogi na organizm. Porównano korzyści płynące z jogi z innymi formami aktywności fizycznej, takimi jak spacery czy aerobik.
Joga dla osób starszych
Okazało się, że wśród osób w wieku 60 lat lub starszych ćwiczenie jogi – w porównaniu z brakiem aktywności fizycznej – skutkowało poprawą sprawności fizycznej, elastyczności mięśni a także ogólnej siły. Joga zmniejszała również depresję, poprawiała jakość snu i ogólny poziom energii życiowej.
Okazało się również, że osoby ćwiczące jogę częściej postrzegały własne zdrowie fizyczne i psychiczne jako zadowalające, co prawdopodobnie związane było ze zwiększeniem poziomu optymizmu.
Joga dla kobiet w stresie i z zaburzeniami lękowymi
W innych badaniach badaniu wykazano silny wpływ jogi na poziom stresu, obserwując 24 kobiety, które postrzegały siebie jako osoby z zaburzeniami emocjonalnymi.
Po trzymiesięcznym programie jogi kobiety miały znacznie niższy poziom hormonu stresu -kortyzolu.
Inne badania przeprowadzone na znacznie większej grupie 131 osób wykazało podobne rezultaty.
W innym badaniu 34 kobiety z rozpoznanymi zaburzeniami lękowymi uczestniczyły w zajęciach jogi dwa razy w tygodniu przez dwa miesiące. Pod koniec badania osoby ćwiczące jogę miały znacznie niższy poziom lęku niż osób niećwiczących.
W innym badaniu wzięły udział 64 kobiety z zespołem stresu pourazowego (PTSD), charakteryzującym się bardzo dużym natężeniem lęku i strachu po ekspozycji na uraz traumatyczny.
Po 10 tygodniach kobiety, które ćwiczyły jogę raz w tygodniu, miały znacznie mniejsze natężenie objawów PTSD. Okazało się, że 52% uczestników doświadczyło niemal całkowitej remisji objawów PTSD .
Joga zmniejsza stany zapalne
Okazuje się, że joga posiada także zdolność do wpływania na nasze zdrowie fizyczne, a konkretnie może zmniejszać występowanie i natężenie stanów zapalnych. Przewlekłe stany zapalne mogą przyczyniać się do rozwoju wielu chorób, takich jak cukrzyca, choroby serc czy nowotwory.
Eksperyment przeprowadzony w 2015 roku polegał na podzieleniu jego uczestników na dwie grupy – tych którzy regularnie ćwiczyli jogę oraz tych, którzy tego nie robili. Następnie obie grupy poddano umiarkowanym i intensywnym ćwiczeniom w celu wywołania reakcji kortyzolowej.
Okazało się, że osoby ćwiczące jogę miały niższy poziom markerów zapalnych niż osoby, które tego nie zrobiły
Mniejsze badania z 2014 r. wykazały, że 12 tygodni jogi zmniejszyło poziom markerów stanu zapalnego u osób, które przeszły raka piersi.
Joga poprawia stan serca
Badania pokazują, że joga może pomóc zmniejszyć kilka czynników ryzyka związanych z występowaniem chorób serca.
Jedno z badań wykazało, że uczestnicy powyżej 40 roku życia, którzy ćwiczyli jogę przez pięć lat, mieli niższe ciśnienie krwi i częstotliwość akcji serca niż ci, którzy jogi nie ćwiczyli.
Wysokie ciśnienie krwi jest jedną z głównych przyczyn występowania problemów z sercem, takich jak zawał czy udar.
Niektóre badania sugerują również, że joga w połączeniu ze zdrowym trybem życia może pomóc spowolnić postęp chorób serca.
W badaniu wzięło udział 113 pacjentów cierpiących na choroby serca. Wprowadzili oni znaczące zmiany w swoim stylu życia. Obejmowały one rok treningu jogi a także zmianę diety oraz ćwiczenia związane z tzw. zarządzaniem stresem.
U uczestników zaobserwowano 23% spadek całkowitego cholesterolu i 26% zmniejszenie poziomu „złego” cholesterolu LDL. Ponadto w przypadku 47% pacjentów postęp choroby serca zatrzymał się.
Badania:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3447533/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5843960/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20105062