Ósemki

Zęby mądrości potocznie nazywane ósemkami – to trzecie zęby trzonowe u człowieka.  Zazwyczaj mamy  cztery takie zęby – są one ostatnimi zębami zlokalizowanymi po każdej ze stron łuku zębowego, zarówno górnego-w szczęce jak i dolnego-w żuchwie.

Okres ich wyrzynania się jest bardzo różny – najczęściej przypada między 15 a 22 rokiem życia, choć czasem również nieco później. Ósemki nie zawsze wyrzynają się całkowicie, mogą wychodzić pod nieprawidłowym kątem, a czasem nie pojawiają się wcale.

W przypadku, gdy nie dojdzie do pełnego wyrżnięcia się zęba w jamie ustnej, jest on nazywany zębem zatrzymanym.

Zęby zatrzymane

Ósemki, zęby mądrości – w ich przypadku najczęściej dochodzi do powstania zjawiska zębów zatrzymanych. Może ono jednak dotyczyć praktycznie wszystkich zębów – oprócz ósemek zatrzymaniu najczęściej ulegają kły górne, dolne przedtrzonowce, rzadziej centralne siekacze. Możemy rozróżnić zęby zatrzymane częściowo lub całkowicie.

O zębach zatrzymanych można usłyszeć wiele historii od znajomych lub przeczytać je w internecie. Jednak najlepszym wyjściem jest udanie się do gabinetu chirurgii stomatologicznej lub szczękowo-twarzowej i odbycie konsultacji lekarskiej, która określi stopień trudności ewentualnego zabiegu. Pytanie znajomych lub  lekarza na co dzień nie wykonującego danej procedury medycznej o to jak wygląda zabieg ekstrakcji i czy jest trudny, z oczywistych względów nie jest najlepszym pomysłem.

Przesłanki do ekstrakcji

Przesłankami medycznymi do wykonania zabiegu usunięcia zębów zatrzymanych są:

– brak miejsca w łuku zębowym

– nawracające stany zapalne

– torbiele zawiązkowe

– bolesność w ich okolicy

– próchnica

– stłoczenia pozostałych zębów

– dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych

 

Ze względu na wymienione wyżej czynniki, zęby zatrzymane to dla większości pacjentów poważny problem. Zazwyczaj koniecznie jest ich operacyjne usunięcie.

Przed zabiegiem wykonywane są badania dodatkowe, takie jak rentgen panoramiczny zębów lub w rzadszych przypadkach – tomografia komputerowa. Służą one do zaplanowania zabiegu przez chirurga. Usunięcie zęba zatrzymanego jest wykonywane przez specjalistów z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej lub chirurgii stomatologicznej.

Wbrew obiegowym opiniom zabieg jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach chirurgii dentystycznej, a doświadczenie lekarza operującego daje gwarancję bezpiecznego, zakończonego pełnym sukcesem zabiegu.