W jaki sposób o zęby dbali nasi przodkowie w czasach, gdy nie znano jeszcze pasty do zębów i fluoru?
Odpowiedź nie będzie szczególnie zaskakująca. W zamierzchłych wiekach do leczenia wielu także współcześnie znanych dolegliwości wykorzystywano zioła. Nie inaczej było w przypadku chorób zębów. Od wielu lat nauka bada wpływ naturalnych substancji na organizm ludzki i w przypadku wielu ziół potwierdza ich silne właściwości lecznicze.

Mirra

Wiele naturalnych past do zębów dostępnych w sklepach z organicznymi kosmetykami zawiera w składzie mirrę. Ze względu na bardzo silne właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, roślina ta była stosowana od tysiącleci do dezynfekowania ran a także uśmierzania bólu. Z kolei w tradycyjnej medycynie chińskiej balsamowiec używany był do stymulowania krążenia krwi.  Z punktu widzenia higieny zębów są to bardzo interesujące właściwości. Współczesne preparaty do pielęgnacji zębów zawierają nawet 10 % mirry w swoim składzie i stosowane są w terapii rozmaitych dolegliwości w obrębie jamy ustnej, takich jak stany zapalne dziąseł czy błony śluzowej.

Szałwia

Wiele nowoczesnych past do zębów i innych preparatów do pielęgnacji i leczenia jamy ustnej zawiera w swoim składzie szałwię. Nic tym dziwnego, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż zioło to oprócz cennych olejków eterycznych o działaniu przeciwzapalnym zawiera w swoim składzie także niezbędne witaminy z grup A, B, C i PP. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne szałwia świetnie sprawdzi się w przypadku leczenia stanów zapalnych dziąseł, owrzodzeń jamy ustnej a także opryszczki. Gdyby tego mało, płukanie zębów wywarem z szałwii załagodzi bóle przyzębia.

Rumianek

Napar z rumianku ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Z tego względu zioło pomoże przy stanach zapalnych błony śluzowej a także owrzodzeń w jamie ustnej i krtani. Regularne płukanie ust rumiankiem złagodzi także objawy paradontozy.

 

Lukrecja

Jak wiadomo, biały cukier zawarty w słodyczach sprzyja rozwojowi próchnicy. Co jednak zrobić, gdy mamy ochotę na coś słodkiego a jednocześnie zależy nam na zdrowych zębach?
Okazuje się, że cukierki na bazie korzenia lukrecji zawierają związki niszczące bakterie wywołujące paradontozę i próchnicę. Co ciekawe, lukrecja redukuje też powstawanie kamienia nazębnego i oraz pomaga przywrócić zębom ich naturalny
kolor.

Ksylitol

Ksylitol staje się coraz bardziej popularny jako zamiennik dla białego cukru – sacharozy. Jest on równie słodki a przy tym zdecydowanie mniej kaloryczny( 40%). Badania wykazały także, że ma on szereg właściwości niezwykle istotnych z punktu widzenia higieny jamy ustnej.
Przede wszystkim ksylitol nie fermentuje w wyniku kontaktu z bakteriami żyjącymi w jamie ustnej, co z kolei blokuje produkcję kwasów osłabiających szkliwo i powodujących rozwój próchnicy. Dodatkowo ksylitol dba o prawidłowy odczyn PH śliny i stymuluje jej produkcję.

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4232036/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12781209