W naszej kulturze istnieje długa  tradycja wykorzystywania w celach leczniczych ziół i roślin o specjalnych właściwościach.  Współcześnie coraz chętniej zwracamy się ku naturze, szukając  również organicznych  zamienników dla chemicznych leków.  Okazuje się, że na całym świecie istnieje kilkanaście gatunków ziół i przypraw, tradycyjnie  używanych  przy dolegliwościach jamy ustnej, o działaniu potwierdzonym współczesnymi badaniami naukowymi.

Cynamon

Cynamon zwykle kojarzy nam się z domowymi  wypiekami lub też rozgrzewającą i aromatyczną herbata, po która tak chętnie sięgamy w chłodne dni.
Jednak ta korzenna przyprawa ma kilka niezwykle ciekawych z punktu widzenia zdrowia naszych zębów właściwości.  Przede wszystkim cynamon wykazuje silne działanie antybakteryjne, przy czym jest także łagodnym środkiem przeciwbólowym, którego z powodzeniem możemy użyć do lekkiego, miejscowego znieczulenia bolących zębów czy dziąseł. W Azji cynamon używany jest także  w przypadkach bolesnego ząbkowania u dzieci.

Istnieje przynajmniej kilka praktycznych metod zastosowania cynamonu.  Jedna z nich to po prostu sporządzenie naparu z  tej przyprawy i  regularne  płukanie nim jamy ustnej. Innym  sposobem jest przyrządzenie pasty na bazie sproszkowanego cynamonu oraz miodu i wcieranie jej w bolące dziąsła.
Cynamon jest też niezwykle bogaty w wapń, co obok jego antybakteryjnych właściwości pomaga zapobiegać próchnicy zębów , dolegliwościom dziąseł a także nieprzyjemnemu zapachowi z ust.

Co ciekawe,  cynamon ma także wpływ na zdrowie całego organizmu.  Badania wykazały,  że kora cynamonowca obniża poziom cholesterolu LDL a także stabilizuje poziom glukozy we krwi, co czyni  przyprawę  znaczącym sprzymierzeńcem w przypadku osób zmagających się z cukrzycą typu 2.

Inne badania wykazały, że cynamon hamuje rozwój bakterii w żywności,  co z kolei  czyni go potencjalnie znakomitym, naturalnym konserwantem. Jak  wykazały badania,  substancje aktywne tej przyprawy mają zdolność do zwalczania infekcji  wywoływanych przez bakterie  E. Coli.

Innym wskazaniem dla cynamonu jest zastosowanie go w przypadkach wzdęć, łagodzenia bolesnych skurczów żołądka i ogólnej poprawy  przebiegu procesów trawiennych. W Azji cynamon używany jest także przez kobiety w celu załagodzenia objawów bolesnych miesiączek.

Goździki

Nie ma nic gorszego niż nagły, uderzający niespodziewanie ból zęba.  Jeśli nie masz możliwości złożenia natychmiastowej wizyty  u stomatologa,   z pomocą przyjść może olejek goździkowy.
Goździki  bogate są w eugenol – naturalny składnik o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych – posiadający także zdolność  tymczasowego blokowania receptorów nerwowych w jamie ustnej.

Co ciekawe, eugenol stosowny jest również przez dentystów, jako środek o działaniu antyseptycznym. Bardzo często z mieszanki eugenolu z tlenkiem cynku stomatolog tworzy tymczasowe wypełnienie, jednocześnie redukujące stan zapalny. Wówczas doświadczyć możemy naturalnego odrętwienia w ustach, spowodowanego miejscowym działaniem znieczulającym.

Olejek goździkowy posiada również właściwości przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Poza jamą ustną można go stosować  w przypadku dolegliwości takich jak kaszel, astma, bole głowy a także problemy z trawieniem.  Również na polskim rynku dostępne są naturalne pasty do zębów zawierające w swoim składzie olejek goździkowy.

Jak w praktyce stosować goździki? Tutaj także istnieje kilka sposobów. Jednym z nich jest umieszczenie na bolącym obszarze wacika nasączonego kilkoma kroplami oleju goździkowego. Pamiętajmy jednak, że ma on niezwykle intensywny smak, dlatego w niektórych przypadkach dobrze jest rozpuścić olejek  goździkowy w oliwie z oliwek lub innym, łagodnym oleju.

Aby uśmierzyć ból zęba, można również po prostu żuć kilka goździków w ustach a jeszcze lepiej przesunąć jeden owocnik bezpośrednio na bolący ząb. Wówczas po chwili poczujemy charakterystyczne odrętwienie w dotkniętej bólem  okolicy.  Ropiejący ząb może być bardzo dolegliwy, zaś goździki przyniosą  szybką ulgę zanim udamy się do dentysty.

Kolendra

Kolendra jest jedną z bardziej popularnych przypraw kuchennych. Swój intensywny smak i aromat zawdzięcza zawartym w niej substancjom o silnym działaniu antybakteryjnym.   Praktyczne zastosowanie kolendry to np.  pomoc przy bolesnych  owrzodzeniach jamy ustnej.  Wystarczy sporządzić napar z jednej łyżeczki nasion kolendry i płukać nim  bolące miejsca kilka razy dziennie.

Z kolei świeże liście kolendry bogate są w witaminę C,  pomocną przy leczeniu wielu bolesnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej.  W tym przypadku przy pomocy moździerza zielarskiego należy sporządzić pastę z liści zioła, a następnie po zmieszaniu z odrobiną wody nałożyć na dotknięte stanem zapalnym miejsce.

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22997520
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22783715