Mumio jest naturalną substancją mineralną, która w swojej konsystencji przypomina ciemno zabarwioną żywicę. Występuje w trudno dostępnych rejonach Himalajów, Kaukazu, Tybetu oraz Ałtaju. Powstaje na przestrzeni wieków w wyniku powolnego rozkładu roślin i porostów. Shilajit- bo specyfik znany jest również pod taką nazwą, od tysiącleci używany jest w medycynie ajurwedyjskiej i spokrewnionej z nią medycynie tybetańskiej.
Współczesne badania naukowe potwierdziły szereg prozdrowotnych właściwości mumio i szerokie spektrum działania preparatu.
Korzyści ze stosowania mumio
Zespół chronicznego zmęczenia
Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) to przewlekła choroba, której konsekwencją są przeciągające się stany zmęczenia i znużenia. Wyzwaniem stają się proste codzienne czynności, praca czy nauka. CFS związany jest z dysfunkcją mitochondriów, swoistych fabryk energii zlokalizowanych w komórkach naszego ciała. W badaniach przeprowadzonych w 2012 roku naukowcy podawali szczurom laboratoryjnym mumio przez okres 3 tygodni. Następnie poddawano gryzonie przewlekłemu stresowi, zmuszając je do częstego pływania przez okres kolejnych 3 tygodni. Wyniki wykazały, że mumio zmniejszało negatywne skutki CFS poprzez zapobieganie nieprawidłowej pracy mitochondriów. Shilajit jest więc w stanie podnieść poziom naturalnej energii w organizmie człowieka.
Starzenie się i zapobieganie chorobom
Obficie występujący w mumio kwas fulwowy jest silnym przeciwutleniaczem wykazującym również właściwości przeciwzapalne. Gdyby tego było mało, kwas fulwowy wpływa na transport i wchłanianie witamin, koenzymów, hormonów. Wspiera także regenerację tkanek i wydłuża dobroczynny wpływ substancji odżywczych na organizm. W rezultacie może spowalniać procesy starzenia się i rozwoju wielu chorób o podłożu zapalnym.
Choroba Alzheimera
Choroba Alzheimera to postępujące schorzenie mózgu, wywołujące problemy z pamięcią i procesami myślenia. Badania wykazały, że skład chemiczny mumio może zapobiegać lub spowalniać rozwój choroby Alzheimera. Również tutaj ważną rolę odgrywa kwas fulwowy, który jako silny przeciwutleniacz zapobiega kumulowaniu się tzw. białek tau, mogących uszkadzać komórki mózgu.
Niski poziom testosteronu
Testosteron jest głównym męskim hormonem płciowym, jednak wielu Panów cierpi z powodu jego niskiego poziomu w organizmie i konsekwencji z tym związanych. Zalicza się do nich:
- niskie libido
- utratę włosów
- zmęczenie
- utratę tkanki mięśniowej
- zwiększona ilość tkanki tłuszczowej
W jednym z badań klinicznych ochotników w przedziale wiekowym 45-55 lat podzielono na dwie grupy. Jedna z nich przyjmowała placebo a druga 250 mg oczyszczonego mumio dwa razy dziennie. Po 90 dniach wyniki wykazały, że mężczyźni przyjmujący mumio mieli znacznie wyższy poziom testosteronu w porównaniu z grupą przyjmującą placebo.
Niedokrwistość i niedobór żelaza
Niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza może powstawać na skutek diety o niskiej zawartości tego pierwiastka, utraty większej ilości krwi lub też słabego wchłaniania żelaza. Często występujące objawy obejmują:
- zmęczenie
- chłodne dłonie i stopy
- nawracające bóle głowy
- nieregularne bicie serca
Suplementy mumio mogą jednak stopniowo wyrównać poziom żelaza we krwi.
W badaniu kontrolnym podzielono 18 szczurów na trzy grupy po sześć osobników. Naukowcy wywołali anemię w drugiej i trzeciej grupie. Szczury z trzeciej grupy przyjmowały 500 mg mumio przez okres 11 dni. Badacze pobrali próbki krwi osobników ze wszystkich grup w dniu 21.
Wyniki ujawniły, że szczury z trzeciej grupy miały wyższy poziom hemoglobiny, hematokrytu i czerwonych krwinek w porównaniu ze szczurami z drugiej grupy.
Niepłodność
Mumio to także bezpieczny preparat wspomagający leczenie bezpłodności u mężczyzn.
Grupa 60 niepłodnych mężczyzn przyjmowała shilajit dwa razy dziennie, przez okres 90 dni, po posiłkach. Pod koniec 90-dniowego okresu ponad 60 procent uczestników badania wykazało wzrost całkowitej liczby plemników, zaś 12 procent mężczyzn uzyskało efekt w postaci wzrostu ruchliwości plemników.
Podsumowanie
Mumio zawiera kwas fulwowy a także ponad 84 minerały i wykazuje szerokie spektrum oddziaływania na organizm. Może działać jako przeciwutleniacz poprawiający odporność i pamięć , środek przeciwzapalny, wzmacniający a także diuretyk usuwający nadmiar płynów z organizmu.
Środki ostrożności
Chociaż mumio jest naturalne i bezpieczne, nie należy przyjmować go w surowej lub nieprzetworzonej formie. Surowy shilajit może zawierać jony metali ciężkich, wolne rodniki, grzyby i inne zanieczyszczenia.
Przeciwwskazania do stosowania
Nie bierz mumio, jeśli cierpisz na anemię sierpowatą , hemochromatozę (zbyt dużo żelaza we krwi) lub talasemię . Można być uczulonym na ten suplement. Przestań przyjmować shilajit, jeśli wystąpi wysypka, przyspieszone tętno lub zawroty głowy.
Sposób użycia
Shilajit jest dostępny w postaci płynnej i proszkowej. Jeśli nabędziesz suplement w postaci płynnej, porcję wielkości ziarenka ryżu lub grochu rozpuść w płynie i pij raz do trzech razy dziennie (w zależności od wskazania). Mumio w postaci sproszkowanej przyjmuj 2 razy dziennie z mlekiem .
Zalecana dawka shilajit to 300 do 500 mg dziennie
Referencje:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/and.12482
https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/shilajeet
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3296184/