Nie od dziś wiemy, że ruch to zdrowie. Aktywność fizyczna wywiera bardzo szeroki wpływ na naszą kondycję psychofizyczną. Sport między innymi relaksuje, usprawnia pracę układu krążenia, zwiększa elastyczność i wytrzymałość mięśni a także twardość kości.
Jedną z najpopularniejszych form rekreacyjnego ruchu jest bez wątpienia bieganie. Najnowsze badania dostarczyły zaskakujących danych w tym temacie. Okazało się bowiem, że nawet stosunkowo rzadki jogging powiązany jest z niższym o 27 % ryzykiem śmierci.
Istnieje więc bezpośredni związek pomiędzy bieganiem a zwiększoną żywotnością, i to niezależnie od częstotliwości czy czasu trwania naszych treningów biegowych.
Czy bieganie obniża ryzyko zgonu?
Autorzy wcześniejszych badań wykazali, że bieganie chroni mózg przed chorobami neurodegeneracyjnymi. Inne dane wskazywały, że ta forma aktywności fizycznej związana jest ze spowolnieniem procesu starzenia się organizmu.
Jednak najnowsze badania skupiły się na związku pomiędzy bieganiem a umieralnością w ogóle, z wielu rożnych przyczyn, zarówno takich jak nowotwory jak i choroby układu krążenia.
Postawiono sobie również następujące pytanie: jeśli bieganie rzeczywiście zwiększa ogólną żywotność organizmu, to czy większa ilość joggingu oznacza proporcjonalnie więcej witalności?
W tym celu zespół naukowców z kilku australijskich uniwersytetów dokonał przeglądu fachowej literatury, artykułów naukowych i prac doktorskich.
Wyniki tych dociekań opublikowane zostały na łamach British Journal of Sports Medicine .
Mało biegania – duże korzyści
Przeprowadzony przegląd wyników obejmował 14 badań, z łącznym udziałem 232 149 uczestników. Uwzględniono stan zdrowia uczestników w przedziale od 5,5 do 35 lat.
Ku swojemu zaskoczeniu naukowcy znaleźli związek między dowolną ilością treningów biegowych a 27% niższym ryzykiem śmierci z dowolnej przyczyny. Dotyczyło to zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Okazało się także, że bieganie oznacza także o 30% niższe ryzyko śmierci związanej z chorobami układu krążenia oraz o 23% niższym ryzyko śmierci na skutek nowotworu.
Znaczący związek między bieganiem a niższym ryzykiem zgonu dotyczył nawet osób, które biegały tylko raz w tygodniu lub rzadziej. Gdyby tego było mało, obniżone ryzyko zgonu dotyczyło także ludzi , którzy biegali ze stosunkowo niskimi prędkościami poniżej 9 km na godzinę czy też krócej niż 50 minut.
„Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia i krajowe zalecenia dotyczące aktywności fizycznej w sugerują, że dorośli powinni zaangażować się w co najmniej 150 minut umiarkowanie intensywnej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej na tydzień ”
Jednak wyniki obecnego powyższych badań sugerują, że nawet znacznie krótszy jogging może nadal przynosić korzyści zdrowotne. Okazało się także, że nie było związku między bieganiem dłużej niż zalecana ilość a dodatkowymi korzyściami zdrowotnymi lub dalszym proporcjonalnym zmniejszaniem się ryzyka śmierci.
Żródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4131752/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3395188/