Coraz ciężej jest nam wejść po schodach. Często odczuwamy duszność po umiarkowanym nawet wysiłku fizycznym. Czujemy się osłabieni. Tak może objawiać się niewydolność serca.

Powstaje wówczas, gdy serce nie może dostarczyć wystarczającej ilości krwi do głównych narządów ciała. Tą drogą spada nie tylko nasza wydolność fizyczna lecz także intelektualna, co pociąga za sobą obniżenie ogólnej jakości życia.
Na całym świecie niewydolnością serca dotkniętych jest już 26 milionów ludzi.

Nie od dziś wiadomo, że tzw. śmieciowe jedzenie sprzyja powstawaniu wielu problemów zdrowotnych. Tłuste, smażone dania, cukier i i alkohol są główną przyczyną powstawania otyłości, a ta często pociąga za sobą rozwój chorób zwanych cywilizacyjnymi, a więc przede wszystkim cukrzycy, chorób serca oraz niektórych rodzajów nowotworów. Wcześniejsze badania dowiodły związku między niewłaściwą dietą a zwiększonym ryzykiem zachorowań na rozmaite schorzenia.
Tym razem naukowcy przyjrzeli się czynnikom dietetycznym, które mogą sprzyjać zachowaniu zdrowia.
Najnowsze badania dowiodły, że dieta bogata w warzywa, owoce i ryby zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca o 41 procent.

Grupa ponad 16 000 osób o średniej wieku 45 + została przebadana pod kątem nawyków dietetycznych. Uczestnicy eksperymentu odpowiedzieli na szczegółowe pytania w ankiecie obejmującej 107 produktów spożywczych.
W naturalny sposób w tak licznej grupie kontrolnej znaleźli się zarówno miłośnicy smażonego mięsa, alkoholu jak i ludzie stosujący diety warzywne.
Co ważne, każdy z uczestników badania był obserwowany średnio aż przez 8,7 roku.
W czasie trwania eksperymentu 363 osoby były hospitalizowane z powodu niewydolności serca.
Okazało się, że ryzyko wystąpienia niewydolności serca było o 41 procent niższe u osób stosujących dietę roślinną. Z kolei miłośnicy smażonych potraw, bogatych w cukier napojów obarczone były zwiększonym ryzykiem niewydolności serca.
dr Dong Wang, pracownik naukowy Harvard School of Public Health w Bostonie, komentuje znaczenie tych wyników:

„Badanie to stanowi ważny krok w kierunku stworzenia solidnej podstawy naukowej dla skuteczności opartych o dietę metod zapobiegania niewydolności serca ”

Chodzi więc o coś niezwykle istotnego – właściwą profilaktykę chorób serca.

Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3236092/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5971679/