Nie od dziś wiadomo, że niezwykle istotnym czynnikiem sprzyjającym zdrowiu i dobremu samopoczuciu jest dieta. Słodkie i tłuste potrawy, duża ilość mięsa na talerzu i unikanie warzyw są czynnikami sprzyjającymi rozwojowi wielu niebezpiecznych chorób, począwszy od cukrzycy a na schorzeniach neurodegeneracyjnych skończywszy.
Jakość spożywanych pokarmów wywiera wpływ na nasz organizm poprzez wiele skomplikowanych mechanizmów biochemicznych , hormonalnych i enzymatycznych.
Dieta śródziemnomorska a zdrowe jelita
Najnowsze badania wykazały, że bardzo silne oddziaływanie na naszą mikroflorę bakteryjna wywiera bogata w warzywa i zieleninę dieta śródziemnomorska.
Nasz układ pokarmowy zamieszkują tryliony bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów, razem tworząc to co określamy mianem mikroflory jelitowej. Odgrywa ona niezwykle istotną rolę, wspierając metabolizm pokarmów, regenerując jelita i chroniąc je przed chorobami.
Jak sugerują najnowsze badania, aby wspomóc przyjazne bakterie w ich wysiłkach, dobrze jest oprzeć swój jadłospis na produktach pochodzenia roślinnego, takich jak warzywa, owoce, orzechy, ryby i rośliny strączkowe. Na tego typu pokarmach oparta jest dieta śródziemnomorska.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Groningen w Holandii przyjrzeli się nawykom żywieniowym 1400 uczestników badania kontrolnego. Okazało się, że stosowanie diety śródziemnomorskiej powiązane jest z prawidłowym składem mikroflory jelitowej a także niższym poziomem markerów stanów zapalnych w kale.
Implikuje to, że jadłospis bogaty w produkty pochodzenia roślinnego może chronić przed chorobami jelit.
Jak mówi Laura Bolte, główna autorka badania i dietetyk:
„Odkrycie związku pomiędzy mikrobiomem jelitowym a dietą może zaowocować powstaniem nowych form terapii chorób jelit, polegających na kontrolowanym modulowaniu składu ich flory bakteryjnej”.
W badaniach zespołu Laury Bolte uczestniczyli pacjenci dotknięci chorobą Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego a także zespołem jelita drażliwego .
Aby zidentyfikować potencjalne powiązania między dietą, mikroflorą jelitową i stanem zapalnym jelit, naukowcy przeprowadzili ankietę dotyczącą częstotliwości spożywanych posiłków a także pobrali próbki kału od każdego z uczestników.
Naukowcy odkryli wiele powiązań między nawykami żywieniowymi pacjentów, mikroflorą jelitową i markerami stanów zapalnych jelit.
Raz jeszcze okazało się, że dieta w stylu śródziemnomorskim, bogata w owoce, warzywa, rośliny strączkowe, zboża, orzechy i ryby skutkowała większą liczbą tzw. przyjaznych bakterii, wspierających przyswajanie składników odżywczych zawartych w pokarmie, regenerujących jelita i zmniejszających występujące w ich obrębie stany zapalne.
Okazało się także, że dieta obfitująca w mięso, rafinowany cukier i pokarmy fast food skutkowała niższym poziomem „dobrych” bakterii zaś wyższym stężeniem tzw. markerów stanów zapalnych.
Dla porównania dieta bogata w mięso, rafinowany cukier lub fast food była powiązana z niższymi poziomami przyjaznych bakterii jelitowych i wyższymi poziomami markerów zapalnych.
Wydaje się, że nie ma niczego zaskakującego w fakcie, że sposób odżywiania związany z niższym występowaniem ryzykiem chorób serca, raka i zwiększonej długowieczności wiąże się również z dobroczynnym wpływem na nasz układ pokarmowy.
Badania potwierdziły liczne przesłanki, wykazujące, że zdrowe jelita i właściwy skład ich flory bakteryjnej może być kluczowym czynnikiem w walce z wieloma chorobami przewlekłymi.
Na przestrzeni ostatnich lat ukazało się wiele badań potwierdzających niezwykle szeroki, pozytywny wpływ stosowania diety śródziemnomorskiej na nasz organizm. Od jakiegoś czasu wiadomo było również, że wśród populacji żyjącej w krajach basenu morza śródziemnego odnotowuje się mniejszą częstotliwość wstępowania chorób jelit. Kolejne badania powinny rzucić nowe światło w tym ważnym temacie i otworzyć drogę do powstania nowoczesnych terapii chorób jelit.
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5949328/
https://www.news-medical.net/news/20191021/Healthiest-gut-bacteria-with-plant-based-or-Mediterranean-diet.aspx